Προσέλκυση-Επιλογή-Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2005) Κατάθεση από 02 Ιανουαρίου 2023 έως 31 Μαρτίου 2023

άκουσε το άρθρο

Σας διαβιβάζουμε το έντυπο οδηγιών του με αρ. πρωτ. Φ.430/87/392905/07-11-2022 (141106/Δ4/15-11-2022/ΥΠΑΙΘ/ΚΠ) εγγράφου του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας με θέμα «Προσέλκυση-Επιλογή- Κατανομή Στρατεύσιμου Προσωπικού (Κατάθεση Δελτίου Απογραφής γεννηθέντων το έτος 2005)» και παρακαλούμε τους/τις Διευθυντές/Διευθύντριες των σχολικών μονάδων Δ/θμιας Εκπαίδευσης να ενημερώσουν με κάθε πρόσφορο και αποτελεσματικό τρόπο (π.χ. e-mail, sms κ.λ.π.) τους άρρενες μαθητές γεννηθέντες το 2005 σχετικά με την υποχρέωσή τους για κατάθεση Δελτίου Απογραφής (ΔΑ) στις αρμόδιες Στρατολογικές Υπηρεσίες Δελτίου Απογραφής κατά το χρονικό διάστημα από 02 Ιανουαρίου 2023 έως 31 Μαρτίου 2023.

Η συμπλήρωση και κατάθεση του Δελτίου Απογραφής είναι δυνατόν να πραγματοποιείται με οποιονδήποτε από τους παρακάτω τρόπους:

α) Ηλεκτρονικά, μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (www.gov.gr) με χρήση κωδικών taxisnet, επιλέγοντας από την κατηγορία «Στράτευση», τη διαδρομή «Απογραφή» -> «Κατάθεση Δελτίου Απογραφής Στρατεύσιμων».
β) Σε οποιαδήποτε Στρατολογική Υπηρεσία (ΣΥ) ή Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) για τους διαμένοντες στην Ελλάδα.
γ) Σε οποιαδήποτε Ελληνική Προξενική Αρχή για τους διαμένοντες στο εξωτερικό.

Σχετικά:

1. Έγγραφο του ΥΠΑΙΘ
  2. Έγγραφο του ΓΕΕΘΑ

Περισσότερες πληροφορίες στον δικτυακό τόπο της Στρατολογίας

Share and Enjoy !