Πώς πρέπει να διαχειριστεί το σχολείο ύποπτα ή επιβεβαιωμένα περιστατικά λοίμωξης COVID-19 Δημιουργείται «Ομάδα Διαχείρισης» σε επίπεδο Υπουργείων Παιδείας, Υγείας Πολιτικής Προστασίας και ΕΟΔΥ

Έγγραφο 120125/ΓΔ4 /12-09-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΑΙΘ αποστέλλει προς όλες τις δομές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ με θέμα: «Αρχές διαχείρισης ύποπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης COVID-19 σε σχολικές μονάδες» με σκοπό την ενημέρωση, με ευθύνη των Διευθυντών/Προϊσταμένων των σχολικών μονάδων, του συνόλου του εκπαιδευτικού και λοιπού προσωπικού αυτών.

Επιπλέον, ενημερώνει ότι ενόψει του ανοίγματος των σχολείων τη Δευτέρα, 14-09-2020, δημιουργείται- με την σύμπραξη των Υπουργείων Υγείας, Παιδείας και Θρησκευμάτων, της Πολιτικής Προστασίας και του ΕΟΔΥ- Ομάδα Διαχείρισης (Τask Force), η οποία θα υποστηρίζει σε καθημερινή βάση τους Περιφερειακούς Διευθυντές Υγείας, αλλά και τους Διευθυντές Εκπαίδευσης, στη διαχείριση τυχόν περιστατικών COVID-19 στα σχολεία.

Η επικοινωνία με την Ομάδα Διαχείρισης (Τask Force) θα είναι δυνατή από τη Δευτέρα, 14-09-2020 και ώρα 9 π.μ., είτε ……

Οι οδηγίες του ΕΟΔΥ έχουν την εξής δομή:

1. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ

1.Α) Διαχείριση παιδιού που εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19:

1.Β) Διαχείριση μέλους του προσωπικού που εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με λοίμωξη COVID-19

1.Γ) Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι θετικό

1.Δ) Σε περίπτωση που το μοριακό τεστ για τον νέο κορωνοϊό είναι αρνητικό

1.Ε) Εν αναμονή του αποτελέσματος του μοριακού τεστ

1.Στ) Σε περίπτωση ύποπτου περιστατικού που δεν έχει υποβληθεί σε μοριακό τεστ

1. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΥΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 14 ΗΜΕΡΩΝ
  2. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΡΙΩΝ Ή ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 14 ΗΜΕΡΩΝ
  3. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Ή ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΛΟΓΩ ΚΡΟΥΣΜΑΤΩΝ COVID-19