Ποια θα είναι τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα των υποψηφίων ΕΠΑΛ για πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τις εξετάσεις του 2019

άκουσε το άρθρο

Απόφαση Φ.153/156280/Α5/20-9-2018 (ΦΕΚ 4195/Β/25-9-2018) του Υπουργείου Παιδείας

Για την εισαγωγή των υποψηφίων Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ.Λ) σε Σχολές, Τμήματα και Εισαγωγικές κατευθύνσεις Τμημάτων των ΤΕΙ, ΑΣΠΑΙΤΕ, των Ανώτερων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης (ΑΣΤΕ), των Ανώτερων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, της Σχολής Αστυφυλάκων, της Σχολής Πυροσβεστών, των Σχολών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού (ΑΕΝ), και για ποσοστό θέσεων 5% του συνολικού αριθμού εισακτέων σε Τμήματα Σχολών των Πανεπιστημίων, καθορίζονται για το σχολικό έτος 2018-2019 δύο Πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα Γενικής Παιδείας:
«Νέα Ελληνικά» και «Μαθηματικά» (Άλγεβρα) για την Γ’ Ημερησίων και για την Δ’ Εσπερινού και δύο μαθήματα ειδικότητας ως εξής:

{……}

Διαβάστε την ΥΑ σε ΦΕΚ