Παρακολούθηση της ύλης των μαθημάτων της Γ΄ τάξης Γενικού Λυκείου που εξετάζονται και πανελλαδικά Προκειμένου να καλυφθεί η διδακτέα ύλη μπορεί να γίνει αναμόρφωση του ωρολογίου προγράμματος

Έγγραφο 20680/Δ2/23-2-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Σε συνέχεια των εγκυκλίων 169431/Δ2/14-12-2020 και 5133/Δ2/15-01-2021, και επειδή και μετά τη Β’ φάση της καταχώρισης της διδακτέας – εξεταστέας ύλης διαπιστώθηκαν παραλείψεις και λάθη κατά τον έλεγχο της ορθότητας των στοιχείων, παρακαλούνται οι Διευθυντές Δ.Ε. να ενημερώσουν άμεσα τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων να καταχωρίζουν την ύλη πλήρως και ορθώς, καθώς και να την οριστικοποιούν στις προβλεπόμενες ημερομηνίες στο ΠΣ myschool.

Επισημαίνεται ότι για να γίνει οριστικοποίηση των στοιχείων που υποβάλλει κάθε σχολική μονάδα, απαιτείται η καταχώριση των στοιχείων για όλα τα μαθήματα.

Όσον αφορά στην πορεία διδασκαλίας της εξεταστέας-διδακτέας ύλης, παρακαλούνται οι Διευθυντές των Γενικών Λυκείων, όπου παρατηρείται καθυστέρηση στη διδασκαλία των μαθημάτων που εξετάζονται και πανελλαδικά, σε συνεργασία με τους συλλόγους διδασκόντων να προβαίνουν σε αναμόρφωση του ωρολογίου προγράμματος με σκοπό την ολοκλήρωσή της.

Επίσης, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου να είναι σε άμεση συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς, ώστε να τους παρέχουν κάθε δυνατή βοήθεια για τη διδασκαλία των μαθημάτων και να ελέγχουν την πορεία της διδακτέας ύλης.

Τονίζεται ότι οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν ολοκληρώσει την εξεταστέα-διδακτέα ύλη μέχρι τη λήξη των μαθημάτων.