Πανελλήνιος Διαγωνισμός δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα «Χτίζοντας ένα πολύχρωμο σχολείο»

Έγγραφο 8976/Γ2/22-1-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο για τη Διαπολιτισμική Παιδεία και Εκπαίδευση στα πλαίσια ων πρωτοβουλιών του για την ενίσχυση του διαπολιτισμικού διαλόγου, την έρευνα στο πεδίο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και την υποστήριξη καινοτομιών στο ελληνικό σχολείο σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ προκηρύσσει το μαθητικό διαγωνισμό για τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους «Χτίζοντας ένα πολύχρωμο σχολείο».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές της Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης και στοχεύει στην ευαισθητοποίηση των πολιτών και των μαθητών στα ζητήματα πολιτισμικής ετερότητας και κοινωνικής δικαιοσύνης.

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο για τη Διαπολιτισμική Παιδεία και Εκπαίδευση αποτελεί ένα συλλογικό εγχείρημα ερευνητών, εκπαιδευτικών και στελεχών από όλη την επικράτεια. Πρόκειται για επιστημονικό σωματείο, το οποίο συστάθηκε με πρωτοβουλία ερευνητικής ομάδας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και λειτουργεί από τον Αύγουστο του 2008.
Το Παρατηρητήριο έχει ως επίκεντρο τον πολιτισμικό πλουραλισμό της ελληνικής κοινωνίας και φιλοδοξεί να συμβάλει στην ενίσχυση του διαπολιτισμικού διαλόγου, στη διεύρυνση της έρευνας στο πεδίο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και στην εισαγωγή και στήριξη καινοτομιών στο σχολείο.

Share and Enjoy !