Οι οριστικοί πίνακες κατάταξης υποψηφίων υποδιευθυντών ΣΔΕ Θα ισχύουν μέχρι τις 31-8-2020

άκουσε το άρθρο

Αναρτήθηκαν, την Παρασκευή 25-5-2018, στο site της Γενικής Γραμματείας δια Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς οι οριστικοί πίνακες κατάταξης των υποψηφίων υποδιευθυντών των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, οι οποίοι καταρτίστηκαν με βάση την Κ1/53106/30-3-2018 (ΑΔΑ: ΨΘΡΚ4653ΠΣ-6Ω6) προκήρυξη του Υπουργείου Παιδείας.

Σύμφωνα με την παραπάνω προκήρυξη:

Μετά την ανάρτηση των οριστικών αποτελεσμάτων δεν γίνονται δεκτές διοικητικές προσφυγές, τυχόν δε κατατιθέμενες δεν εξετάζονται.

Μετά την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων, οι υποψήφιοι που βρίσκονται στους οριστικούς πίνακες επιλογής, έχουν δικαίωμα εντός τριών (3) ημερών από την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων, να δηλώσουν με υπεύθυνη δήλωσή τους, εάν επιθυμούν να εξαιρεθούν από τους οριστικούς πίνακες επιλογής.

Όσοι υποψήφιοι δεν αποστείλουν υπεύθυνη δήλωση, οφείλουν να αναλάβουν καθήκοντα οποιαδήποτε στιγμή τους ζητηθεί από την υπηρεσία, αφού προκύψει κενούμενη θέση στα ΣΔΕ επιλογής τους, μέσα στο διάστημα ισχύος των οριστικών πινάκων.

Επίσης οι υποψήφιοι υποχρεούνται να ενημερώσουν τη Διεύθυνση Διά Βίου Μάθησης για τυχόν ανάληψη θέσης ευθύνης – θητείας σε άλλη υπηρεσία κατά τη διάρκεια ισχύος των οριστικών πινάκων.

Στη συνέχεια ανακοινώνεται η Υπουργική Απόφαση «Απόσπαση εκπαιδευτικών σε θέσεις Υποδιευθυντών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ)» και ταυτόχρονα αναρτάται στον ιστότοπο της Διεύθυνσης Διά Βίου Μάθησης της Γ.Γ.Ν.Γ. & Δ.Β.Μ. (www.gsae.edu.gr).

Οι επιλεγέντες εκπαιδευτικοί οφείλουν να αναλάβουν υπηρεσία από την ημερομηνία έκδοσης της απόφασης απόσπασης ή από την ημερομηνία που ορίζεται στην απόφαση.

Οι αποσπάσεις θα γίνουν με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 31, παρ. 1 του Ν. 3848/2010.

Ανάκληση απόσπασης από τη θέση κατά τη διάρκεια της θητείας δεν γίνεται δεκτή παρά μόνο για απολύτως σοβαρούς λόγους (π.χ. υγείας) που τεκμηριώνονται.

Οι οριστικοί αξιολογικοί πίνακες επιλογής Υποδιευθυντών Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας που θα καταρτιστούν θα ισχύσουν από την κύρωσή τους μέχρι την 31 Αυγούστου 2020, οι δε υποψήφιοι που θα περιληφθούν σ’ αυτούς θα καλύπτουν τις κενές ή κενούμενες θέσεις που θα προκύπτουν κατά το χρόνο ισχύος των πινάκων.

Οι οριστικοί πίνακες κατάταξης υποψηφίων υποδιευθυντών ΣΔΕ

UPDATE 22-6-2018

Απόσπαση εκπαιδευτικών σε θέση Υποδιευθυντών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (Απόφαση K1/96425/12-6-2018 του Υπουργείου Παιδείας)

Αποφασίζουμε την απόσπαση των παρακάτω εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και των μόνιμων εκπαιδευτικών που ανήκουν στη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς και Διά Βίου Μάθησης σε θέσεις Υποδιευθυντών Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας, όπως εμφανίζονται στον ακόλουθο πίνακα:

Share and Enjoy !