«Οι κοινωνικοί μετασχηματισμοί του 20ου αιώνα και η επίδρασή τους στη Δυτική Μακεδονία» Συνέδριο της Εταιρείας Μελετών Ανθρωπιστικών Επιστημών Φλώρινας θα διεξαχθεί στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου 2021

άκουσε το άρθρο

Στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 ετών από την ελληνική επανάσταση του 1821, η Εταιρεία Μελετών Ανθρωπιστικών Επιστημών Φλώρινας διοργανώνει Επιστημονικό Συνέδριο με τίτλο «Οι κοινωνικοί μετασχηματισμοί του 20ου αιώνα και η επίδρασή τους στη Δυτική Μακεδονία».

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις 18 και 19 Σεπτεμβρίου 2021 στη Φλώρινα, στο χώρο του Πρότυπου Δημοτικού Σχολείου.

Στο Συνέδριο θα αναδειχθούν οι τρόποι με τους οποίους τα γεγονότα του 20ου αιώνα διαμόρφωσαν την πολιτιστική και πολιτειακή ταυτότητα της Δυτικής Μακεδονίας και παράλληλα δίνει έμφαση στην εθνική, κοινωνική και πολιτιστική ιδιαιτερότητα της περιοχής όπου αναπτύσσεται μια δυναμική με ένα διαρκές διασυνοριακό και πολιτιστικό διακύβευμα.

Οι θεματικές ενότητες των εργασιών του Συνεδρίου είναι :

α) Ιστορία: Κρίσεις, διεθνείς σχέσεις, γεωγραφικά όρια και σύνορα, ταυτότητες.
β) Εκπαίδευση: Ενσωμάτωση προγράμματα σπουδών, αξιολόγηση, σχολικά εγχειρίδια, γλώσσα.
γ) Δίκαιο: Αναθεωρήσεις Συνταγμάτων, Δικαιοπραξίες, Αστικό Δίκαιο.
δ) Κοινωνία: Οικονομία, μετανάστευση, πολιτική, θρησκεία.
ε) Τέχνες και Πολιτισμός: Λαϊκή τέχνη, μουσεία – συλλογές, αρχιτεκτονική, αθλητισμός, διατροφή, μουσική – χορός, φωτογραφία, κινηματογράφος.

Το Συνέδριο απευθύνεται σε μεταπτυχιακούς φοιτητές, κατόχους μεταπτυχιακού τίτλου, διδάκτορες, υποψήφιους διδάκτορες, καθηγητές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, των οποίων τα επιστημονικά ενδιαφέροντα άπτονται των θεματικών του Συνεδρίου. Η παρακολούθησή του θα είναι ανοιχτή στο ευρύ κοινό που ενδιαφέρεται.

Πηγή : ΕΡΤ Φλώρινας

Share and Enjoy !