Οδηγίες για την πανελλαδική εξέταση του μαθήματος Νέων Ελληνικν υποψηφίων ημερησίων ΕΠΑΛ για το έτος 2018 Ενόψει της έκδοσης υπουργικής απόφασης

Έγγραφο Φ.151/172296/Α5/13-10-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Ενόψει της έκδοσης της Υπουργικής Απόφασης σχετικά με τον τρόπο εξέτασης των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων της Γ΄ ημερησίων ΕΠΑΛ και για την έγκαιρη ενημέρωσή σας αποστέλλονται οδηγίες οι οποίες στηρίζονται στην εισήγηση του Ι.Ε.Π. και αφορούν το μάθημα Νέων Ελληνικών ως ακολούθως:

Για την εξέταση στο μάθημα των Νέων Ελληνικών, δίνονται στους μαθητές δύο (2) μη διδαγμένα κείμενα (ένα λογοτεχνικό και ένα μη λογοτεχνικό), τα οποία ανταποκρίνονται στην αντιληπτική ικανότητά τους και σχετίζονται με θεματικό κύκλο οικείο από τη σχολική διδασκαλία στις A΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις ημερήσιου ΕΠΑΛ. Το λογοτεχνικό κείμενο μπορεί να είναι ένα ποίημα ή διήγημα ή απόσπασμα από μυθιστόρημα ή θεατρικό έργο. Το μη λογοτεχνικό κείμενο μπορεί να είναι δημοσιογραφικό κείμενο ή επιστημονικό ή πληροφοριακό άρθρο, συνέντευξη, κριτική, ομιλία, επιστολή, επιφυλλίδα ή δοκίμιο. Τα δύο κείμενα έχουν θεματική συνάφεια και συνοδεύονται από σύντομο εισαγωγικό σημείωμα χωρίς ερμηνευτικά σχόλια. Το μη λογοτεχνικό κείμενο μπορεί να είναι διασκευασμένο για τις ανάγκες της αξιολόγησης.

Share and Enjoy !