Οδηγίες διδασκαλίας για το μάθημα επιλογής «Ιστορία της Τέχνης» της Γ΄ τάξης Ημερησίου ΓΕΛ Για το σχολικό έτος 2017-2018

Έγγραφο172430/Δ2/16-10-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής σας αποστέλλουμε τις παρακάτω οδηγίες διδασκαλίας για το μάθημα επιλογής «Ιστορία της Τέχνης» της Γ΄ τάξης Ημερησίου Γενικού Λυκείου για το σχολικό έτος 2017-2018.

Η διδασκαλία του μαθήματος «Ιστορία της Τέχνης» έχει ως σκοπό οι μαθητές:

• Να κατανοήσουν την αξία και τη σημασία της πολιτισμικής κληρονομιάς και του έργου τέχνης ως παγκόσμιου αγαθού.
  • Να αντιληφθούν τις αδιάκοπες αναζητήσεις της καλλιτεχνικής δημιουργίας στο παρελθόν και στο παρόν ως αδιάσπαστη συνέχεια.
  • Να συνειδητοποιήσουν ότι η τέχνη είναι έκφραση των κοινωνικοοικονομικών, πολιτισμικών και άλλων παραμέτρων κάθε εποχής και κάθε τόπου.
  • Να αποκτήσουν την ικανότητα να αναγνωρίζουν τις τεχνοτροπίες των έργων τέχνης κάθε εποχής και να γνωρίσουν τη ζωή και το έργο κορυφαίων καλλιτεχνών.
  • Να εκτιμήσουν την Ιστορία της Τέχνης ως επιστήμη.
  • Να γίνουν ικανοί να παρατηρούν και να κατανοούν τα έργα της παγκόσμιας, της ευρωπαϊκής και της ελληνικής τέχνης στις διαφορετικές περιόδους της ιστορίας, αλλά και να ανακαλύπτουν και να αναγνωρίζουν τις μεταξύ τους σχέσεις.
  • Να ευαισθητοποιηθούν απέναντι στα μεγάλα ερωτήματα που θέτει ο άνθρωπος και στους τρόπους με τους οποίους αυτά απαντιούνται μέσα από την τέχνη.

Share and Enjoy !