Μετεγγραφές αδελφών προπτυχιακών φοιτητών των ΑΕΙ ακαδ. έτους 2017-2018 Από 14 έως 23 Μαρτίου 2018 οι ηλεκτρονικές αιτήσεις

Εγκύκλιος 41999/Ζ1/13-3-2018 (ΑΔΑ: ΩΓΚΨ4653ΠΣ-2Τ2) του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων καλεί τα αδέλφια προπτυχιακούς φοιτητές των AEI και των Ανωτάτων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών, που σπουδάζουν σε διαφορετική Περιφερειακή Ενότητα, τόσο μεταξύ τους όσο και από την Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς τους διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας και έχουν εγγραφεί:

• είτε μέσω της επιτυχίας τους στις πανελλαδικές εξετάσεις εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, εκάστου σχολικού έτους, Γενικού Λυκείου (ΓΕΛ) ή Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ), ημερήσιου ή εσπερινού
  • είτε μέσω της άσκησης του δικαιώματος πρόσβασης (εισαγωγή στο 10% των θέσεων εισακτέων κάθε Τμήματος, Σχολής ή Εισαγωγικής Κατεύθυνσης χωρίς νέα εξέταση, με βάση τη βαθμολογία της τελευταίας εξέτασής τους στα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, ειδικά μαθήματα και πρακτικές δοκιμασίες για την πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση)

να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής σε αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα.

Οι ηλεκτρονικές αιτήσεις μετεγγραφής υποβάλλονται από την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 έως την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018, μέσω της ιστοσελίδας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων www.minedu.gov.gr, στην ειδική εφαρμογή μετεγγραφών https://transfer3.it.minedu.gov.gr

Διαβάστε την Υπουργική Απόφαση (37818/Z1/05-03-2018, ΦΕΚ 862/Β/12-3-2018)

Διαβάστε αναλυτικές οδηγίες και πληροφορίες στην ερμηνευτική εγκύκλιο

Share and Enjoy !