Κατανομή οργανικών θέσεων μόνιμου Διοικητικού Προσωπικού και Εκπαιδευτικού Προσωπικού στις Διευθύνσεις Δια Βίου Μάθησης

άκουσε το άρθρο

Σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 26 του νόμου 4186/2013 (ΦΕΚ 193/Α/17-9-2013) «Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις»:

«1. Σε κάθε περιφερειακή ενότητα, που προβλέπεται στο άρθρο 3 του ν. 3852/2010 (Α΄ 87), συνιστάται και εδρεύει μία Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης (ΔΔΒΜ), με κατά τόπο αρμοδιότητα αυτή της περιφερειακής ενότητας και με έδρα την έδρα της οικείας περιφερειακής ενότητας. Οι ΔΔΒΜ συνιστούν περιφερειακές υπηρεσίες, που αποτελούν αποκεντρωμένες υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Περιφερειακές υπηρεσίες κάθε ΔΔΒΜ, που αποτελούν αποκεντρωμένες υπηρεσίες της, είναι οι Σχολές Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΣΕΚ), τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ), τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) και τα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης (ΚΔΒΜ) που βρίσκονται εντός της κατά τόπο αρμοδιότητας της Διεύθυνσης.»

Επίσης σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 26 του ίδιου νόμου:

«10. Οι κενές οργανικές θέσεις στις ΔΔΒΜ, κατά την 23η Ιουλίου 2013 είναι τριακόσιες είκοσι πέντε (325) και καλύπτονται από μετατασσόμενους διοικητικούς υπαλλήλους των περιφερειακών υπηρεσιών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή των υπηρεσιών των εποπτευόμενων φορέων του ή εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης με πράξη μετάταξης, η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τη διαδικασία έγκρισης της επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει. Οι ανωτέρω μετατάσσονται σε θέσεις συναφούς ή μη κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση των θέσεων από τις οποίες προέρχονται. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων το ανωτέρω προσωπικό κατατάσσεται ανά ΔΔΒΜ σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες.»

Με βάση τις παραπάνω διατάξεις εκδόθηκε η 10655/18-9-2013 (ΦΕΚ 2490/Β/4-10-2013) ΥΑ με την οποία γίνεται η κατανομή των τριακοσίων είκοσι πέντε θέσεων μονίμων διοικητικών υπαλλήλων στις ΔΔΒΔ, κατά κατηγορία και κλάδο.
Για την Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης Φλώρινας προβλέπονται : Μία (1) θέση ΠΕ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ και τέσσερις (4) θέσεις ΤΕ-ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ.

«14. Στο εκπαιδευτικό προσωπικό των ΣΕΚ, ΙΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων δύνανται να ανήκουν:
α) Εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας και της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε θέσεις που συνιστώνται με πράξη μετάταξης, η οποία εκδίδεται από τον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων. Οι ανωτέρω μετατάσσονται σε θέσεις συναφούς κλάδου της ίδιας κατηγορίας, με το βαθμό και το Μ.Κ. που κατέχουν, με ταυτόχρονη κατάργηση των θέσεων από τις οποίες προέρχονται, σύμφωνα με τη διαδικασία έγκρισης της Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, όπως ισχύει. Οι κενές οργανικές θέσεις του εκπαιδευτικού προσωπικού της κατηγορίας αυτής, κατά την 23η Ιουλίου 2013, είναι εννιακόσιες είκοσι πέντε (925). Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων το ανωτέρω προσωπικό κατατάσσεται ανά ΔΔΒΜ σε κατηγορίες, κλάδους και ειδικότητες.»

Με βάση τις παραπάνω διατάξεις εκδόθηκε η 10656/18-9-2013 (ΦΕΚ 2490/Β/4-10-2013) ΥΑ με την οποία γίνεται η κατανομή των εννιακοσίων είκοσι πέντε (925) θέσεων εκπαιδευτικών στα ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΣΔΕ και ΚΔΒΜ, ανά ΔΔΒΜ, κατά κατηγορία, κλάδο και ειδικότητα.

Για την Διεύθυνση Δια Βίου Μάθησης Φλώρινας δεν προβλέπεται ΚΑΜΙΑ θέση εκπαιδευτικού.

Διαβάστε τις σχετικές υπουργικές αποφάσεις

Share and Enjoy !