ΙΒ΄ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος»

Έγγραφο 159989/Γ2/25-10-2013 του Υπουργείου Παιδείας

Το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου προκηρύσσει τον ΙΒ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα:
«Τα νεανικά χρόνια του Ελευθερίου Βενιζέλου».
Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων όλης της χώρας, οι οποίοι καλούνται να αναφερθούν στα μαθητικά, εφηβικά και στα φοιτητικά χρόνια του Ελευθερίου Βενιζέλου και στον τρόπο με τον οποίο οι σπουδές, οι νεανικές εμπειρίες και η αντίστοιχη περίοδος επηρέασαν τη διαμόρφωση του ψυχισμού και της προσωπικότητας του Έλληνα πολιτικού.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο

Ενδεικτική βιβλιογραφία

Ενημέρωση 30-3-2014

Αποτελέσματα ΙΒ΄ Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» (45766/Γ2/27-3-2014)