ΙΣΤ΄ Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» Συμμετοχές μέχρι και τις 5 Φεβρουαρίου 2018

Έγγραφο Φ15/183118/Δ2/27-10-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας εγκρίνει τον ΙΣΤ΄ Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Δοκιμίου «Ελευθέριος Βενιζέλος» με θέμα: «Η συμβολή της Ελλάδας στη νίκη κατά τον Α΄ Παγκόσμιο Πόλεμο» που προκηρύσσει το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» στοχεύοντας στην ανάδειξη της προσωπικότητας, του έργου και της εποχής του Ελευθερίου Βενιζέλου.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές της Γ΄ τάξης των Γυμνασίων όλης της χώρας, οι οποίοι, με αφορμή την επέτειο των 100 ετών από τη λήξη του Α΄ Παγκοσμίου Πολέμου, καλούνται να αναφερθούν στους πολιτικούς, διπλωματικούς και στρατιωτικούς χειρισμούς της κυβέρνησης Βενιζέλου κατά τη διάρκεια του πολέμου και στη συμβολή της Ελλάδας στη νικηφόρα έκβασή του.

Στην αξιολόγηση των γραπτών και του φετινού διαγωνισμού θα δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα στην ανάδειξη της κριτικής σκέψης και στη συνθετική ικανότητα των μαθητών. Τα κείμενα των δοκιμίων, τα οποία δεν πρέπει να υπερβαίνουν τις 2.000 λέξεις, θα είναι ατομικές εργασίες και θα γραφούν εκτός ωρών διδασκαλίας. Θα κατατεθούν είτε σε χειρόγραφη μορφή είτε γραμμένα στον υπολογιστή, έτσι ώστε να είναι ευανάγνωστα (η Επιτροπή Αξιολόγησης διατηρεί το δικαίωμα να μην αξιολογήσει δυσανάγνωστα κείμενα, ενώ δε θα αξιολογούνται συλλογικές εργασίες). Τα δοκίμια πρέπει να διακρίνονται για τη λεκτική τους αρτιότητα και ωριμότητα, την πρωτοτυπία των ιδεών και την ικανότητα οργάνωσης της σκέψης. Για τη σύνταξη/συγγραφή τους οι μαθητές μπορούν να ανατρέξουν για ενδεικτική βιβλιογραφία στην ιστοσελίδα του Ιδρύματος: http://www.venizelos-foundation.gr.

Ενδεικτική βιβλιογραφία

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 24-3-2018

Τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού (Έγγραφο Φ15/46904/Δ2/21-3-2018 του ΥΠΠΕΘ)

Share and Enjoy !