Άρθρο 46 του Ν. 4777/2021 (ΦΕΚ 25/Α/17-2-2021)

1. Η παρ. 2 του άρθρου 4 του ν. 3687/2008 (Α΄ 159) τροποποιείται ως προς τις προθεσμίες και διαμορφώνεται ως εξής:

«2. Οι αιτήσεις παραίτησης των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που υποβάλλονται μετά την πρώτη εργάσιμη ημέρα που έπεται του πρώτου δεκαημέρου του Φεβρουαρίου, καθώς και κατά τη διάρκεια του αμέσως επόμενου διδακτικού έτους, γίνονται αποδεκτές με απόφαση του αρμόδιου οργάνου του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (ΚΥΣΠΕ) ή του Κεντρικού Υπηρεσιακού Συμβουλίου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΚΥΣΔΕ), για εξαιρετικούς λόγους, όπως βαριές και δυσίατες ασθένειες, οι οποίες αποδεικνύονται από πιστοποιητικά υγειονομικής επιτροπής ή δημόσιου νοσοκομείου, ή για ιδιαίτερα σοβαρούς οικογενειακούς λόγους. Αίτηση παραίτησης μόνιμου εκπαιδευτικού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υποβάλλεται από 1ης Φεβρουαρίου μέχρι και την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την πάροδο του πρώτου δεκαημέρου του Φεβρουαρίου θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση στις 31 Αυγούστου».

1. Ειδικά για το σχολικό έτος 2020 – 2021 οι αιτήσεις παραίτησης των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης υποβάλλονται μέχρι και την πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την πάροδο είκοσι (20) ημερών από την έναρξη ισχύος του παρόντος, οπότε εφαρμόζεται το δεύτερο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 4 του ν. 3687/2008, ή μεταγενέστερα, οπότε εφαρμόζεται το πρώτο εδάφιο της ίδιας παραγράφου.

Τι ανέφερε η αρχική διάταξη της παρ. 2 του άρθ. 4 του Ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159/Α/1-8-2008) όπως είχε τροποποιηθεί με την παρ. 20 του άρθ. 36 του Ν. 4186/2013 (ΦΕΚ 193/Α/2013) και στη συνέχεια με την παρ. 2 του άρθ. 33 του Ν. 4386/2016 (ΦΕΚ 83/Α/11-5-2016) :

«2. Οι αιτήσεις παραίτησης των εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, που υποβάλλονται μετά την 31η Μαΐου, καθώς και κατά τη διάρκεια του αμέσως επόμενου διδακτικού έτους, γίνονται αποδεκτές με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από γνώμη των Κεντρικών Υπηρεσιακών Συμβουλίων (ΚΥΣΠΕ, ΚΥΣΔΕ), για εξαιρετικούς λόγους, όπως βαριές και δυσίατες ασθένειες, οι οποίες αποδεικνύονται από πιστοποιητικά Υγειονομικής Επιτροπής ή Δημόσιου Νοσοκομείου, ή για ιδιαίτερα σοβαρούς οικογενειακούς λόγους.

Γιατί έγινε αυτή η αλλαγή;

Σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση της ρύθμισης :
«Η υποβολή αιτήσεων παραίτησης εκπαιδευτικών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που υποβάλλονταν μετά την 31η Μαΐου και κατά τη διάρκεια του αμέσως επόμενου διδακτικού έτους, δημιουργούσε δυσκολίες στη διοίκηση ως προς τη λήψη αποφάσεων σχετικά με τις υπηρεσιακές μεταβολές, την κάλυψη των πραγματικών κενών, καθώς και για τον έγκαιρο και ορθολογικό προγραμματισμό των διορισμών και προσλήψεων εκπαιδευτικών.»

Ο νόμος 4777/2021 (ΦΕΚ 25/Α/17-2-2021)

Share and Enjoy !