Η εγκύκλιος των αποσπάσεων εκπαιδευτικών σε σχολεία για το 2015-2016 Από 29-06-2015 μέχρι 03-07-2015 η υποβολή των αιτήσεων

Εγκύκλιος 102024/E2/26-6-2015 (ΑΔΑ:7Υ56465ΦΘ3-Ν95) του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των αποσπάσεων σε σχολικές μονάδες κατά το σχολικό έτος 2015-2016, καλεί τους εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, οι οποίοι επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση απόσπασης για το διδακτικό έτος 2015-2016, για τις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ,
β) σε Μουσικά Σχολεία,
γ) σε Καλλιτεχνικά Σχολεία και
δ) σε Εκκλησιαστικά Σχολεία

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται: από 29-06-2015 μέχρι 03-07-2015. Η προθεσμία αυτή είναι αποκλειστική και ουδεμία παράταση θα δοθεί.

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΠΥΣΔΕ ΣΕ ΠΥΣΔΕ

Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να συμπληρώσουν την επισυναπτόμενη στην παρούσα εγκύκλιο αίτηση απόσπασης και να την υποβάλουν μέσω του ενιαίου ηλεκτρονικού συστήματος διαχείρισης αιτήσεων αποσπάσεων στην πλησιέστερη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ανάλογα με τη βαθμίδα στην οποία ανήκει ο εκπαιδευτικός, όπου θα κατατεθούν και τα δικαιολογητικά, και να έχουν υπόψη τους κατά την υποβολή της τα ακόλουθα:

α) Η αίτησή τους θα καταχωρισθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα κατά την υποβολή της και θα παραλάβουν επικυρωμένο αντίγραφό της, θεωρημένο από το Διευθυντή της οικείας Διεύθυνσης ή από τον αρμόδιο υπάλληλο στον οποίο έχει παραχωρηθεί το δικαίωμα αυτό, το οποίο και θα προσυπογράφουν, αφού πρώτα ελέγξουν και οι ίδιοι την ορθότητα των καταχωρισμένων στοιχείων και κυρίως των κριτηρίων απόσπασης, τα οποία και αποτελούν τη βάση της μοριοδότησης.
Ενστάσεις για παράλειψη καταχώρισης κριτηρίων στην εκτυπωμένη αίτηση που θα υπογράψει ο εκπαιδευτικός δε θα γίνονται δεκτές.

β) Τα στοιχεία που δηλώνονται στην αίτηση απόσπασης έχουν την έννοια της υπεύθυνης δήλωσης, με βάση τα οριζόμενα στο άρθρο 8 του Ν. 1599/86 και ψευδής δήλωση συνεπάγεται κυρώσεις που προβλέπονται από την παράγραφο 6 του άρθρου 22 του ίδιου νόμου.

γ) Η αίτησή τους θα πρέπει να συνοδεύεται από τα απαραίτητα επίσημα αποδεικτικά στοιχεία των κριτηρίων ή των λόγων απόσπασης τους οποίους επικαλούνται, όπως αυτά αναλυτικά αναφέρονται παρακάτω.

δ) Για τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ οι εκπαιδευτικοί έχουν τη δυνατότητα να επιλέγουν μέχρι και πέντε προτιμήσεις ΠΥΣΔΕ αντίστοιχα.
Επίσης, μπορούν να υποβάλουν, σύμφωνα με την αντίστοιχη εγκύκλιο αποσπάσεων σε φορείς, αίτηση απόσπασης και σε ένα μόνο φορέα ή υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

ε) Η αίτηση που θα υποβληθεί με την παρούσα εγκύκλιο από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δεν θα εξετάζεται στην περίπτωση που ικανοποιηθεί άλλη αίτηση απόσπασης του εκπαιδευτικού. Επίσης, εφόσον ικανοποιηθεί αίτηση απόσπασης εκπαιδευτικών δευτεροβάθμιας σε Μουσικό, Καλλιτεχνικό ή Εκκλησιαστικό Σχολείο, δε θα εξετάζεται η αίτηση απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ.

στ) Μετά την υποβολή των αιτήσεων δεν θα γίνονται δεκτές τροποποιήσεις (προσθήκες ή διαγραφές) των ΠΥΣΔΕ απόσπασης με την επιφύλαξη των όσων αναφέρονται παρακάτω στην παρ. 4.

ζ) Ανάκληση της αίτησης απόσπασης δεν θα γίνεται δεκτή, εκτός εάν οι λόγοι τους οποίους επικαλείται ο εκπαιδευτικός έχουν προκύψει μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής της αίτησης απόσπασης με την επιφύλαξη των όσων αναφέρονται παρακάτω στην παρ. 4.

η) Να συμπληρωθούν οπωσδήποτε στην αίτηση τα πεδία που αφορούν στην επικοινωνία της υπηρεσίας με τον εκπαιδευτικό (σταθερό και κινητό τηλέφωνο καθώς και e-mail).

Επισημαίνεται ότι ο χρόνος απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ δε θεωρείται σε καμιά περίπτωση υπηρέτηση της οργανικής και επομένως με το χρόνο αυτό δε θεμελιώνεται δικαίωμα μετάθεσης.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Διαβάστε την ανακοινοποιημένη εγκύκλιο με την οποία δίνεται η δυνατότητα αποσπάσεων εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ16, ΠΕ19-20 και ΠΕ32 να αιτηθούν απόσπαση κα σε ΠΥΣΠΕ (ΑΔΑ:79Ω0465ΦΘ3-4ΨΧ)

Το έντυπο της αίτησης απόσπασης από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ

Το έντυπο της αίτησης απόσπασης σε Μουσικά Σχολεία