Η διαδικασία δικαιολόγησης των απουσιών μαθητών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρά υποκείμενα νοσήματα Υποβολή δικαιολογητικών στα σχολεία έως την Παρασκευή 12 Φεβρουαρίου 2021

Έγγραφο 15717/ΓΔ4/9-2-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Σας διευκρινίζουμε ότι για τη δικαιολόγηση των απουσιών των μαθητών που συνοικούν με άτομα που πάσχουν από σοβαρό/ά υποκείμενο/α νόσημα/τα και την ένταξή τους στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, τα δικαιολογητικά που προβλέπονται στο άρθρο 3 της 14109/ΓΔ4/05-02-2021 (ΦΕΚ 455/Β/6-2-2021) ΚΥΑ θα πρέπει να υποβάλλονται ως ακολούθως:

1. Οι κηδεμόνες ή οι ενήλικοι μαθητές υποβάλλουν στον Διευθυντή της σχολικής μονάδας με κάθε πρόσφορο τρόπο έως την Παρασκευή 12-02-2021:

(α) αίτηση – υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (μέσω gov.gr ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής) περί δικαιολόγησης των απουσιών και ένταξης στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

(β) Μαζί με την ως άνω αίτηση – υπεύθυνη δήλωση οι παραπάνω ενδιαφερόμενοι προσκομίζουν σε σφραγισμένο φάκελο το σύνολο των δικαιολογητικών που έχουν εκδοθεί από δημόσιες δομές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας υγείας που αποδεικνύουν ότι το συνοικούν με αυτούς πρόσωπο πάσχει από σοβαρό ή σοβαρά υποκείμενο/α νόσημα / νοσήματα του άρθρου 2 της ανωτέρω ΚΥΑ. Παράλληλα, εντός του φακέλου συνυποβάλλεται εκ μέρους των συνοικούντων προσώπων και υπεύθυνη δήλωση της παρ. 4 του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (μέσω gov.gr ή με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής), στην οποία δηλώνουν ότι επιθυμούν η Επιτροπή του άρθρου 1 της ανωτέρω ΚΥΑ να προβεί στην επεξεργασία των φακέλων τους.

1. Ο Διευθυντής πρωτοκολλεί με εμπιστευτικό πρωτόκολλο την αίτηση-υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα ή του ιδίου του ενήλικου μαθητή, αντίγραφο της οποίας κρατεί στο αρχείο του, και παραλαμβάνει σε σφραγισμένο φάκελο τα προβλεπόμενα στην ανωτέρω ΚΥΑ έγγραφα. Για λόγους προστασίας προσωπικών δεδομένων ειδικών κατηγοριών, όσοι φάκελοι κατατεθούν, οι οποίοι φέρουν αριθμό εμπιστευτικού πρωτοκόλλου αίτησης και κωδικό της οικείας σχολικής μονάδας αποστέλλονται επί αποδείξει έως τη Δευτέρα 15-02-2021 στην οικεία Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
    Ο Διευθυντής Π.Ε. ή Δ.Ε. διαβιβάζει με εμπιστευτικό πρωτόκολλο στη Γραμματέα της Επιτροπής του Υπουργείου Υγείας κ. Μαρία Μπαλομενάκη, ΠΕ Ιατρών, (Αριστοτέλους 17, 10187 Αθήνα-Γραφείο 15-1ος όροφος) του άρθρου 1 της ανωτέρω ΚΥΑ σφραγισμένους και επί αποδείξει έως την Τρίτη 16-02-2021 τους εν λόγω φακέλους.
  1. Η Επιτροπή οφείλει, αφού προβεί στην προβλεπόμενη του άρθρου 4 διαδικασία, της ανωτέρω ΚΥΑ, να αποστείλει σε σφραγισμένο φάκελο την απόφασή της μαζί με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά που έχουν τεθεί υπόψη της στην οικεία Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου να παραδοθεί με ευθύνη του Τμήματος Προσωπικού της οικείας Διεύθυνσης στον Διευθυντή της σχολικής μονάδας, επί αποδείξει, προκειμένου εκείνος να πράξει σύμφωνα με το περιεχόμενο της απόφασης. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις ο σφραγισμένος φάκελος αποστέλλεται ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή, η οποία έχει ως παραλήπτη αποκλειστικά και μόνο τον Διευθυντή της σχολικής μονάδας.
  2. Ο Διευθυντής πρωτοκολλεί με εμπιστευτικό πρωτόκολλο την επιστολή και την φυλάσσει με τα δικαιολογητικά που τη συνοδεύουν, με δική του ευθύνη, στο γραφείο του, σε σημείο που έχει πρόσβαση μόνο ο ίδιος στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του, μετά δε τη λήξη του οικείου σχολικού έτους καταστρέφει τα δικαιολογητικά, συντάσσοντας προς τούτο πρωτόκολλο καταστροφής.