Φλώρινα – Ημερίδα με θέμα «Εφηβεία, σχολείο και εξετάσεις» – 24 Απρ 2013

άκουσε το άρθρο

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Φλώρινας διοργανώνει ημερίδα για γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα «Εφηβεία, σχολείο και εξετάσεις», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου 2013 και ώρα 6.30 μ.μ., στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας (Νέο Πάρκο). Παρακαλούμε να ενημερώσετε το Σύλλογο Διδασκόντων και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου σας και να αναρτήσετε τη συνημμένη ανακοίνωση ή/και τη σχετική αφίσα στη σχολική σας μονάδα.
Ο Διευθυντής Δευτ/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Φλώρινας

Ιωάννης Τζώτζης

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΕΩΝ

ΗΜΕΡΙΔΑ
«ΕΦΗΒΕΙΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ»
ΤΕΤΑΡΤΗ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ, 6.30 μ.μ.
ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΔΗΜΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας προσκαλεί γονείς και εκπαιδευτικούς σε ημερίδα με θέμα:

«Εφηβεία, σχολείο και εξετάσεις»,

η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 24 Απριλίου και ώρα 6.30 μ.μ., στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας (Νέο Πάρκο).
Στην εκδήλωση θα αναπτυχθούν και θα συζητηθούν τα θέματα:
• «Το παιδί μου είναι πια έφηβος: Τι αλλάζει;» Σ. Μουρτζούκου, ψυχολόγος
• «Διερευνώντας τα χαρακτηριστικά της εφηβείας μαζί με τους εφήβους: Παρουσίαση ερευνητικής εργασίας» Ζ. Μελισσίδου, κοινωνιολόγος, 2ο ΓΕΛ Φλώρινας
• «Επαγγελματικός προσανατολισμός και συμβουλευτική» Σ. Παπαχαρίσης, Υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ Φλώρινας
• «Ενισχύοντας την πίστη του εφήβου στις ικανότητές του» Ά. Μπαφίτη, κοινωνιολόγος, υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων
• «Λίγο πριν τις εξετάσεις: Υποστήριξη και αντιμετώπιση των δυσκολιών» Λ. Αχλαδά, ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια Gestalt

Μαζί τους, παιδιά του 2ου ΓΕΛ Φλώρινας, και μέλη της θεατρικής ομάδας του Συλλόγου «Το Σπίτι Της Γυναίκας», θα πάρουν μέρος σε ένα σύντομο αλλά ενδιαφέρον δρώμενο.

H συμμετοχή στην ημερίδα είναι ελεύθερη.

Η υπεύθυνη Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας, Άννα Μπαφίτη
Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Φλώρινας, Ιωάννης Τζώτζης