Εβδομάδα εθελοντισμού Let’s do it Greece 2015

Έγγραφο 34284/Δ2/2-3-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΟΠΑΙΘ εγκρίνει την υλοποίηση του προγράμματος «Εβδομάδα εθελοντισμού Let’s do it Greece 2015», με σκοπό την εμπέδωση των στόχων του εθελοντισμού, της συνεργασίας, της υπεύθυνης στάσης και συμπεριφοράς προς τους συνανθρώπους και το φυσικό περιβάλλον.

Οι δράσεις θα υλοποιηθούν εντός του σχολικού χώρου, κατά την εβδομάδα που προηγείται της πανελλαδικής δράσης Let’s do it Greece, καθαρισμού της χώρας σε μία μόνο ημέρα, που ορίστηκε για τις 26 Απριλίου 2015, κατά το διάστημα δηλαδή από 20 έως 24 Απριλίου 2015.

Προτείνεται να δημιουργηθεί μια ομάδα στο σχολείο που θα εκπροσωπεί τη σχολική ομάδα και θα αποτελείται από τον Διευθυντή, τον εκπαιδευτικό που θα οριστεί ως συντονιστής για τις δράσεις, μαθητές από όλες τις τάξεις, έναν εκπρόσωπο από το σύλλογο γονέων και αν είναι εφικτό, από έναν εκπρόσωπο του Δήμου.

Η έγκριση δίδεται για το τρέχον σχολικό έτος 2014-2015.

Share and Enjoy !