Επιτυχόντες μαθητές του Νομού Φλώρινας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών “Ο Θαλής”

άκουσε το άρθρο

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε. Μ. Ε.)  με το τοπικό της παράρτημα, διοργάνωσε τον 74o Πανελλήνιο Μαθητικό
Διαγωνισμό (Π. Μ. Δ.), «Ο ΘΑΛΗΣ», στα Μαθηματικά, το Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013.

Στον εν λόγω διαγωνισμό συμμετείχαν προαιρετικά μαθητές από τα Γυμνάσια και τα Γενικά Λύκεια.

Οι μαθητές, που διακρίθηκαν στο διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ», θα κληθούν να συμμετάσχουν στον επόμενο διαγωνισμό «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα διεξαχθεί στις 18 Ιανουαρίου 2014. Στη συνέχεια, οι διακριθέντες στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» θα λάβουν μέρος στο διαγωνισμό «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» στις 22 Φεβρουαρίου 2014, προκειμένου να επιλεγεί η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην 31η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (Βουλγαρία, Μάιος 2014), στη 18η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (ΠΓΔΜ, Ιούνιος 2014) και στην 55η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα (Νότια Αφρική, Ιούλιος 2014).

Οι επιτυχόντες της πρώτης φάσης του διαγωνισμού, για το Νομό Φλώρινας, είναι κατά τάξη και αλφαβητικά οι εξής :

Epityxontes_THALIS_2013

Share and Enjoy !