Επιμορφωτικές Εκδηλώσεις 2016 για το eTwinning στη Φλώρινα Στις 20 Απριλίου 2016

Έγγραφο Φ41/564/57955/Δ1/6-4-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Το eTwinning (www.etwinning.net) είναι μια ευρωπαϊκή δράση του προγράμματος Erasmus+, στο πλαίσιο της οποίας σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες συνεργάζονται, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), αποκομίζοντας παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση παροτρύνει τους μαθητές από τις χώρες της Ευρώπης να γνωριστούν, να έρθουν σε επαφή με ένα διαφορετικό πολιτιστικό περιβάλλον, να αναπτύξουν διαπολιτισμική συνείδηση, και παράλληλα να εξασκήσουν τις ικανότητες τους στις ΤΠΕ.

Μετά τις πανευρωπαϊκές διακρίσεις των ελληνικών σχολικών μονάδων στη δράση eTwinning, και γενικότερα της επιτυχημένης πορείας της δράσης, το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το ITYE προγραμματίζουν νέο κύκλο ενημερωτικών ημερίδων στην περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας.

Οι θέσεις για τα workshops είναι περιορισμένες. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση: http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops , επιλέγοντας την αντίστοιχη ελληνική περιφέρεια και το workshop της επιλογής τους.

Share and Enjoy !