Επιλογή και αρμοδιότητες Υπεύθυνου Σχολικού Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών των Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων Τα κριτήρια και η διαδικασία επιλογής για το 2021-2022

Εγκύκλιος 113269/Δ2/13-09-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Η επιλογή ΥΣΕΠΕΗΥ γίνεται σε συνεδρίαση του συλλόγου των διδασκόντων της σχολικής μονάδας.

Μετά την εκδήλωση σχετικού ενδιαφέροντος και σύμφωνα με τα κριτήρια της παραγράφου 2 που ακολουθεί, ο σύλλογος προτείνει έναν εκπαιδευτικό μεταξύ εκείνων που πρόκειται να διδάξουν τα μαθήματα Πληροφορικής στη σχολική μονάδα, ως Υπεύθυνο για το Σχολικό Εργαστήριο Πληροφορικής και Εφαρμογών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών (ΣΕΠΕΗΥ) που χρησιμοποιεί η σχολική μονάδα.

Η πρόταση του συλλόγου για τον ΥΣΕΠΕΗΥ διαβιβάζεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία υπάγεται η σχολική μονάδα.

Ο Προϊστάμενος της οικείας ΔΔΕ με απόφασή τους ορίζει τον ΥΣΕΠΕΗΥ, η θητεία του οποίου διαρκεί ένα σχολικό έτος, εάν είναι μόνιμος εκπαιδευτικός. Εάν ο ΥΣΕΠΕΗΥ είναι αναπληρωτής ή ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, η θητεία του διαρκεί από τον ορισμό του ως ΥΣΕΠΕΗΥ μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους.

Η απόφαση κοινοποιείται στη σχολική μονάδα και στη Διεύθυνση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Τμήμα Α΄ του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Τα καθήκοντα ΥΣΕΠΕΗΥ περιγράφονται αναλυτικά στον «Κανονισμό Λειτουργίας Εργαστηρίου Πληροφορικής και Εφαρμογών Η/Υ».

Επισημαίνεται ότι ο ΥΣΕΠΕΗΥ αναλαμβάνει την ευθύνη του ΣΕΠΕΗΥ ως αποκλειστική εξωδιδακτική απασχόληση κατά την κατανομή των εξωδιδακτικών εργασιών από τον σύλλογο των διδασκόντων της σχολικής μονάδας, σύμφωνα με την παράγραφο 14 του άρθρου 66 του Ν. 4386/2016 (Α΄ 83).

Διαβάστε την εγκύκλιο

Share and Enjoy !