Επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου Για το σχολικό έτος 2016-2017

άκουσε το άρθρο

Εγκύκλιοι του Υπουργείου Παιδείας 93129/Δ2/7-6-2016  προς τα Γυμνάσια και 93064/Δ2/7-6-2016 προς τα Δημοτικά Σχολεία

Εγκυκλίους για τη Β ξενη γλώσσα απέστειλε το Υπουργείο Παιδείας  σε αυτές ορίζεται  ότι οι γονείς- κηδεμόνες των μαθητών ενημερωθούν από τον Διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου για τη διδασκαλία δεύτερης ξένης γλώσσας στην Α΄ Γυμνασίου, οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης θα πρέπει να προσκομίσουν στον Διευθυντή του σχολείου τους ενυπόγραφο σημείωμα από τους γονείς- κηδεμόνες τους, στο οποίο θα αναγράφεται η προτίμησή τους σχετικά με τη δεύτερη ξένη γλώσσα που επιθυμούν να διδαχθούν στο Γυμνάσιο (την Γαλλική ή την Γερμανική).  Οι Διευθυντές των Δημοτικών Σχολείων θα αποστείλουν στο Γυμνάσιο υποδοχής το απολυτήριο και το ενυπόγραφο σημείωμα του γονέα- κηδεμόνα του μαθητή έως 15-06-2016.

Σημειώνεται ότι  οι μαθητές της Α ́ τάξης έχουν δικαίωμα να αλλάξουν την προτίμησή τους για τη β ́ ξένη γλώσσα  έως και 25 Σεπτεμβρίου 2016.

Η επιλογή της β΄ ξένης γλώσσας γίνεται στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου και οι μαθητές τη συνεχίζουν και στις επόμενες τάξεις.

Διαβάστε την εγκύκλιο προς τα Γυμνάσια

Διαβάστε την εγκύκλιο προς τα Δημοτικά Σχολεία

Share and Enjoy !