Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2022 Οι σχολικές δράσεις για τον εορτασμό μπορούν να πραγματοποιούνται ως το τέλος της σχολικής χρονιάς

Έγγραφο Φ16/15846/Δ2/14-02-2022 του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας καλεί όλα τα σχολεία να συμμετάσχουν στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, που θα εορτασθεί σε όλον τον κόσμο το Σάββατο 2 Απριλίου 2022. Οι δράσεις για τον εορτασμό μπορούν να πραγματοποιούνται ως το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Ο εορτασμός αυτός, που συμπίπτει με την επέτειο της γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για το βιβλίο με διάφορες εκδηλώσεις (εκθέσεις παιδικού βιβλίου, συναντήσεις μαθητών με συγγραφείς και εικονογράφους, θεατρικές παραστάσεις κ.α.).

Σημαντικό είναι οι εν λόγω δράσεις να οργανωθούν με τη συνεργασία του Συλλόγου Διδασκόντων, των Συντονιστών Εκπαιδευτικού Έργου και των Υπεύθυνων Σχολικών Δραστηριοτήτων / Πολιτιστικών Θεμάτων με τοπικές, Δημόσιες και Δημοτικές Βιβλιοθήκες, με συγγραφείς και εικονογράφους και γενικά με πρόσωπα και φορείς από τον χώρο του παιδικού βιβλίου.

[…]

Share and Enjoy !