Ενημέρωση σχετικά με τις δράσεις του Συνηγόρου του Πολίτη σε σχέση με τα σχολεία

Έγγραφο 5925/Γ2/16-1-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Η Ανεξάρτητη Αρχή «Συνήγορος του Πολίτη», με την ιδιότητά της ως Συνήγορος του Παιδιού και στο πλαίσιο των δράσεών της για την προαγωγή των δικαιωμάτων του παιδιού, έχει αναπτύξει σταθερή συνεργασία με σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας.

Ειδικότερα, η ανωτέρω Αρχή οργανώνει επισκέψεις με στόχο την ενημέρωση  εκπαιδευτικών και μαθητών για το ρόλο και τις αρμοδιότητές της, την ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το περιεχόμενο της Διεθνούς Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού και  τον  τρόπο με τον οποίο μπορούν να υπερασπίζονται τα δικαιώματά τους, καθώς και την καταγραφή θεμάτων και προβλημάτων που απασχολούν την εκπαιδευτική κοινότητα στην ιστοσελίδα www.0-18.gr/gia-megaloys/-1/gia-megaloys/o-synigoros-sta-scholeia.

Share and Enjoy !