Εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κύπρος: 1974-2015 Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ…» Εκδήλωση ενδιαφέροντος ως τις 30 Οκτωβρίου 2015

Έγγραφο Φ16/146426/Δ2/18-9-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, η Πρεσβεία της Κύπρου στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας (σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου) συνδιοργανώνουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα / Διαγωνισμό με θέμα: «Κύπρος: 1974-2015 Δεν ξεχνώ, διεκδικώ, δημιουργώ…».

Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι πέρα από την ευαισθητοποίηση σχετικά με το Κυπριακό πρόβλημα, να αποτελέσει «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις κοινότητες του Ελληνισμού.

Το πρόγραμμα – διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, και τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας Κυρίου Νίκου Αναστασιάδη. Ξεκινάει στις 21 Σεπτεμβρίου 2015 και λήγει στις 18 Ιανουαρίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στον κ. Πούλιο Ιωάννη, Εκπαιδευτικό και Υπεύθυνο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Σερρών, στο τηλέφωνο: 23210-47515 και στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: serreschools@gmail.com , ο οποίος είναι σχεδιαστής του προγράμματος-διαγωνισμού. Τα σχολεία που θέλουν να λάβουν μέρος θα πρέπει να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής με ένα απλό email στο serreschools@gmail.com ως τις 30 Οκτωβρίου 2015.

Σας επισυνάπτουμε αναλυτικές οδηγίες που αφορούν στο εν λόγω εκπαιδευτικό πρόγραμμα – διαγωνισμό και παρακαλούμε να ενημερώσετε άμεσα τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.

Share and Enjoy !