Εκλογές αιρετών εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Υποβολή υποψηφιοτήτων μέχρι την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2018

Εγκύκλιος 151512/Ε4/13-9-2018 (ΑΔΑ: Ω8ΔΛ4653ΠΣ-5Φ1) του Υπουργείου Παιδείας

1. Οι εκλογές για την ανάδειξη αιρετών μελών του Κ.Υ.Σ.Ε.Ε.Π. και του Π.Υ.Σ.Ε.Ε.Π. θα διεξαχθούν την Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2018.
  2. α. Δικαίωμα του εκλέγειν έχουν τα τακτικά μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) που ανήκουν οργανικά σε Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και σε Κέντρα Διαφοροδιάγνωσης, Διάγνωσης και Υποστήριξης (ΚΕΔΔΥ) της χώρας, καθώς και οι προσωρινοί αναπληρωτές ΕΕΠ και ΕΒΠ και σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στον πίνακα των εκλογέων
    β. Δικαίωμα του εκλέγεσθαι έχουν μόνο τα τακτικά μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (Γνωμοδότηση ΝΣΚ 32/2011)
    γ. Στην εφορευτική επιτροπή κάθε Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΔΕ) ψηφίζουν τα μέλη του Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού και του Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού που υπηρετούν οργανικά ή με απόσπαση ή ως προσωρινοί αναπληρωτές σε ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ και σε σχολικές μονάδες γενικής ή επαγγελματικής εκπαίδευσης.
    δ. Τα τακτικά μέλη του ΕΕΠ και του ΕΒΠ που υπηρετούν με απόσπαση εκτός σχολικών μονάδων ή σε υπηρεσίες των ΠΔΕ ψηφίζουν στις εφορευτικές επιτροπές των ΠΔΕ των περιοχών που υπηρετούν.
  3. Οι υποψηφιότητες εκ μέρους συνδυασμών υποψηφίων ή μεμονωμένων υποψηφίων πρέπει να υποβληθούν το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου 2018:

{……}

Διαβάστε την εγκύκλιο