Εκδήλωση ενάντια στη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό από το 1ο ΕΠΑΛ Φλώρινας και το Μουσικό Γυμνάσιο Αμυνταίου «Όχι στη βία, ναι στη φιλία»

άκουσε το άρθρο

«Όχι στη βία, ναι στη φιλία» είπαν το απόγευμα της Πέμπτης 6 Απριλίου 2023 μαθητές και μαθήτριες του 1ου ΕΠΑΛ Φλώρινας και του Μουσικού Γυμνασίου Αμυνταίου, στην εκδήλωση που συνδιοργάνωσαν ενάντια στη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό, στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Δήμου Φλώρινας.

Υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, οι μαθητές έστειλαν ένα ισχυρό μήνυμα κατά της βίας και υπέρ των αξιών στο σχολείο μέσα από τη δραματοποίηση και τη μουσική.

Τους παρευρισκόμενους καλωσόρισαν η διευθύντρια του ΕΠΑΛ Αγγελική Μακατσώρη και ο διευθυντής του Μουσικού Σχολείου Νίκος Οικονόμου και ακολούθησαν σύντομοι χαιρετισμοί από τον αντιπεριφερειάρχη Σωτήρη Βόσδου, την αντιδήμαρχο Φλώρινας Σοφία Φουδούλη και τον πρόεδρο του δημοτικού συμβουλίου Φλώρινας Μιχάλη Χάτζιο.

Στη συνέχεια, τον λόγο πήρε η ψυχολόγος – ψυχοθεραπεύτρια MSc Μαρία Παπακυριακού που ανέπτυξε το θέμα «Σχολικός εκφοβισμός: Ατομικό ζήτημα ή κοινωνική κατασκευή;».

Το πρώτο μέρος της εκδήλωσης έκλεισε με δρώμενο από μαθητές με πραγματικές ιστορίες σχολικού εκφοβισμού. Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί οι Αλεξίου Ελένη, Γαζέα Φρειδερίκη και Μακατσώρη Αγγελική.

Ακολούθησε το δεύτερο μέρος με συναυλία του Μουσικού Γυμνασίου Αμυνταίου. Υπεύθυνος του μουσικού συνόλου ο εκπαιδευτικός Χρήστος Βλαχοπάνος.

Η εκδήλωση εντασσόταν στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης που πραγματοποιεί το 1ο ΕΠΑ.Λ Φλώρινας σε συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «ΝΟΗΣΙΣ», με θέμα: «Όχι στη βία, ναι στη φιλία».

Share and Enjoy !