«Εγώ και εσύ μαζί για έναν κόσμο ειρηνικό χωρίς βία και ρατσισμό» – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας και της UNICEF

Έγγραφο 47931/Γ7/31-3-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και η UNICEF ενώνουν τις δυνάμεις τους για την προώθηση των αξιών της ειρήνης, της ανοχής, της διαλλακτικότητας, της αλληλεγγύης και υλοποιούν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα «Εγώ και εσύ μαζί για έναν κόσμο ειρηνικό χωρίς βία και ρατσισμό» με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας σε θέματα βίας και ρατσισμού.

Πιο συγκεκριμένα, σκοπός του Προγράμματος είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών, με την καθοδήγηση των Εκπαιδευτικών τους και την υποστήριξη των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων τους, σχετικά με τις παραπάνω αξίες και η κινητοποίησή τους για την ανάληψη δραστηριοτήτων μέσα και γύρω από το σχολείο.

Στην πρωτοβουλία συμμετέχουν και τη στηρίζουν η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος, ο Ελληνικός Σύνδεσμος Ανωνύμων Καλαθοσφαιρικών Εταιρειών (ΕΣΑΚΕ) και ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών.

Αθλητικοί αγώνες, ποδηλατοδρομίες, θεατρικά παιχνίδια, εκθέσεις φωτογραφίας, και ομιλίες με συμμετέχοντες αθλητές, είναι μεταξύ των πρωτοβουλιών που μπορούν να αναλάβουν τα σχολεία.

Επιτροπή προσωπικοτήτων με τη συμμετοχή και του Υπουργείου Παιδείας, θα αξιολογήσει τις Δράσεις των σχολείων και θα βραβεύσει τις καλύτερες από αυτές σε ειδική τελετή με τη συμμετοχή μαθητών, καλλιτεχνών και Ελλήνων Ολυμπιονικών.

Το Διεθνές Κέντρο Ολυμπιακής Εκεχειρίας και η UNICEF θα παρουσιάσουν μαζί με όλους τους συμμετέχοντες φορείς την πρωτοβουλία σε ειδική τελετή το φθινόπωρο.