Εφαρμογή Μηχανογραφικού Δελτίου Σχολικής Μονάδας για την υποβολή Μηχανογραφικού Δελτίου και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου Προπαρασκευαστικές ενέργειες των Λυκείων και των υποψηφίων

Εγκύκλιος 75600/ΓΔ1/25-06-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Από την Παρασκευή 25 Ιουνίου 2021 οι Διευθυντές των Λυκείων θα μπορούν να εισέλθουν ως σχολική μονάδα στην ιστοσελίδα https://school.it.minedu.gov.gr προκειμένου να αποδοθεί κωδικός ασφαλείας στους:

• Αποφοίτους και τελειόφοιτους που συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ
  • Τελειόφοιτους που δε συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουν Παράλληλο Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ
  • Υποψηφίους με την κατηγορία 10% που συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση για το έτος 2021, προκειμένου να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Στάδια της διαδικασίας υποβολής ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου (Π.Μ.Δ.)

• Από τις 25 Ιουνίου 2021, οι τελειόφοιτοι, οι απόφοιτοι που υπέβαλαν αίτηση – δήλωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις, καθώς και οι υποψήφιοι με την κατηγορία 10% μπορούν να προσέρχονται στα Λύκεια και να δημιουργήσουν ή να επανεκδώσουν κωδικό ασφαλείας, προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για την είσοδό τους στην εφαρμογή του ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και στην εφαρμογή του Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ.
  • Επισημαίνεται ότι υποψήφιος, που έχει δημιουργήσει κωδικό ασφαλείας από τις 25 Ιουνίου 2021 με την κατηγορία 90% και δεν συμμετείχε σε κανένα εξεταζόμενο Πανελλαδικώς μάθημα, μεταφέρεται στην κατηγορία του 10%. Κατά συνέπεια, θα πρέπει να αποκτήσει νέο κωδικό ασφαλείας, προκειμένου να καταχωρίσει πλέον μόνο το ηλεκτρονικό Μηχανογραφικό Δελτίο για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με τη νέα του κατηγορία, καθώς δεν δικαιούται να συμμετάσχει στις διαδικασίες υποβολής Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου.

Ενέργειες Διευθυντών Λυκείων

• Ταυτοποίηση του κάθε υποψηφίου, που προσέρχεται στο Λύκειο για τη δημιουργία κωδικού ασφαλείας με βάση τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στις με αρ. πρωτ. Φ251/75431/Α5/24-06-2021, Φ152/75432/Α5/24-06-2021 εγκυκλίους της Διεύθυνσης Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων. Επισημαίνεται ότι ο κωδικός ασφαλείας πρέπει να δημιουργηθεί από τον υποψήφιο και να τον γνωρίζει αποκλειστικά ο ίδιος. Επίσης, θα πρέπει να τονιστεί στους υποψηφίους ότι ο κωδικός ασφαλείας τους είναι απαραίτητος για τη διαδικασία υποβολής του Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση ή/και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου για εισαγωγή στα Δημόσια ΙΕΚ. Σε περίπτωση που κάποιος υποψήφιος απωλέσει τον κωδικό ασφαλείας του, θα μπορεί με την ίδια διαδικασία να ξαναδημιουργήσει νέο κωδικό ασφαλείας.
  • Κατηγοριοποίηση του υποψηφίου σε ειδική κατηγορία που αφορά στους υποψηφίους που υποβάλλουν ηλεκτρονικό Μηχανογραφικό Δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και συγκεκριμένα: α) τους υποψηφίους εκκλησιαστικών Λυκείων και β) τους Έλληνες πολίτες της μουσουλμανικής μειονότητας της Θράκης, για όσους από τους υποψηφίους προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά σύμφωνα με τις με αρ. πρωτ. Φ251/75431/Α5/24-06-2021, Φ152/75432/Α5/24-06-2021 εγκυκλίους της Διεύθυνσης Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων, προκειμένου να υπαχθούν στις ειδικές κατηγορίες για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Τέλος, επισημαίνεται ότι ο κωδικός ασφαλείας που θα αποδοθεί μέσω της εφαρμογής Μηχανογραφικού Δελτίου σχολικής μονάδας θα είναι ο ίδιος και για τις δύο εφαρμογές ηλεκτρονικού Μηχανογραφικού Δελτίου και Παράλληλου Μηχανογραφικού Δελτίου.

Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες στην εγκύκλιο

Share and Enjoy !