Διοργάνωση Ετήσιου Διαγωνισμού στην ελληνική γλώσσα στην Ιταλία και πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή ελληνικών σχολείων

Έγγραφο 4156/Ι/14-1-2014 του Υπουργείου Παδείας

Το ιταλικό σχολείο Liceo Gimnasio Statale “M.Buratti” το οποίο, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο «University degli Studi della Tuscia”, διοργανώνει τον Ετήσιο Διαγωνισμό Certamen Viterbiense della Tuscia 2014 στην Ελληνική Γλώσσα (Μάιος 2014).

Ο φετινός Διαγωνισμός αφορά την μετάφραση και ανάλυση ενός κειμένου του Αριστοτέλη και απευθύνεται σε μαθητές της τρίτης τάξης Λυκείου ή σε αντίστοιχες σχολικές μονάδες στις οποίες διδάσκονται η Λατινική και η Αρχαία Ελληνική γλώσσα.
Η ανώτατη συμμετοχή για κάθε σχολείο είναι δύο μαθητές, οι οποίοι θα συνοδεύονται από έναν εκπαιδευτικό.
Ο Διαγωνισμός θα διεξαχθεί στις 15 Μαΐου 2014, στις 8.30 πμ, ενώ η καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή είναι η 1η Μαρτίου 2014.
Περισσότερες πληροφορίες περιλαμβάνονται στα συνημμένα έγγραφα καθώς και στην ιστοσελίδα του σχολείου http://www.liceoburatti.it/.

Ενδεχόμενη συμμετοχή θα πραγματοποιηθεί αδαπάνως για το Δημόσιο.

Για το έγγραφο της Διοργάνωσης Ετήσιου Διαγωνισμού στην ελληνική γλώσσα στην Ιταλία πατήστε εδώ.

Για την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή ελληνικών σχολείων πατήστε εδώ.

Share and Enjoy !