Δήμος Θεσσαλονίκης – 13ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας και Ορθογραφίας – Γ’ Γυμνασίου

άκουσε το άρθρο

13ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ελληνικής Γλώσσας και Ορθογραφίας Μαθητών Γ΄ Τάξης Γυμνασίου
Σάββατο 2 Φεβρουαρίου 2014, ώρα 10:30
Αίθουσα Εκδηλώσεων Κεντρικής Δημοτικής Βιβλιοθήκης
Εθνικής Αμύνης 27 & Αλεξ. Σβώλου. Τηλ.: 2310 374808
Κριτική Επιτροπή: Ομάδα Φιλολόγων
1ο Βραβείο 500 Ευρώ
2ο Βραβείο 300 Ευρώ
3ο Βραβείο 200 Ευρώ
Υποβολή Αιτήσεων μέχρι 28 Ιανουαρίου 2014
Χορηγός: Εφημερίδα Αγγελιοφόρος

Κύριε/α Διευθυντά/Διευθύντρια
Η μεγάλη επιτυχία των προηγούμενων διαγωνισμών για τη σωστή χρήση της νεοελληνικής γλώσσας είναι ο κύριος λόγος που μας ενθαρρύνει να προχωρήσουμε και φέτος στην προκήρυξη του γλωσσικού παιχνιδιού που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου.
Ως εκπαιδευτικοί αισθανόμαστε την ανάγκη να συμβάλλουμε στη γλωσσική εκπαίδευση των παιδιών μας και θέλουμε να σταθούμε αρωγοί στο έργο των συναδέλφων. Γι’ αυτό σας στέλνουμε το πρόγραμμα διεξαγωγής του διαγωνισμού μας με την ελπίδα ότι θα έχουμε, όπως πάντα, τη στήριξη και τη συμπαράστασή σας.
Συνοδευτικά σας στέλνουμε τους όρους του διαγωνισμού και παρακαλούμε για την προώθησή τους στα Γυμνάσια της Διεύθυνσής σας.
Ο διαγωνισμός τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Σύλλογο «Φίλοι του Ιδρύματος Μέγας Αλέξανδρος, το Σύλλογο Αποφοίτων Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ. Ο Φιλόλογος και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα 10:30, στην Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Θεσσαλονίκης, Εθνικής Αμύνης 27 και Αλεξάνδρου Σβώλου.
Σας παρακαλούμε η ανακοίνωση των ονομάτων των μαθητών να μας κοινοποιηθεί ταχυδρομικώς μέχρι 28 Ιανουαρίου 2014, στην διεύθυνση:

Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη
(Για το διαγωνισμό Ορθογραφίας)
Εθνικής Αμύνης 27 – 546 21
Θεσσαλονίκη

Η αίτησή σας μπορεί να αποσταλεί και ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: k.vogdanos@thessaloniki.gr
Ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων για τη συνεργασία.

Η Επιτροπή

Αναστασία Γαβριήλογλου-Φιλιπποπούλου
Πρόεδρος του συλλόγου «Φίλοι του Ιδρύματος «Μέγας Αλέξανδρος¨»

Γιάννης Τζανής
Πρόεδρος του συλλόγου «Φιλόλογος»

Ευαγγελία Αβτζη
Διευθύντρια Βιβλιοθηκών Δήμου Θεσσαλονίκης

Όροι συμμετοχής στον 13ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ελληνικής Γλώσσας και Ορθογραφίας – Σάββατο 1 Φεβρουαρίου 2014, Ώρα 10:30
Κεντρική Δημοτική Βιβλιοθήκη Εθνικής Αμύνης 27 & Αλεξ. Σβώλου- 546 21
Τηλ: 2310 374808 Email: k.vogdanos@thessaloniki.gr

Συμμετέχουν αποκλειστικά μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ τάξης Γυμνασίου δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων όλης της χώρας.
Απαιτείται βεβαίωση από τον/την διευθυντή/διευθύντρια ταχυδρομικά, με fax ή με email στις διευθύνσεις που αναγράφονται παραπάνω.
Κάθε Γυμνάσιο μπορεί να αντιπροσωπευθεί από ένα μόνο μαθητή ή μαθήτρια από κάθε τμήμα της Γ΄ τάξης.
Οι ερωτήσεις που υποβάλλονται στους μαθητές/μαθήτριες σχετίζονται με τη γραμματική αναγνώριση της λέξης που τους δίνεται κάθε φορά, με την ετυμολογία, την ορθογραφία, τη σημασία της και την ένταξή της σε μια περίοδο πλήρους νοήματος.
Οι λέξεις επιλέγονται από τα σχολικά βιβλία των τριών τάξεων του Γυμνασίου και η ορθογραφία της λέξης είναι σύμφωνη μ’ αυτή της Νεοελληνικής Γραμματικής που διδάσκεται.
Η λέξη θέμα καθορίζεται με κλήρωση (επιλέγεται από κληρωτίδα από τον ίδιο τον διαγωνιζόμενο).
Οι απαντήσεις δίνονται μέσα σε τρία (3) λεπτά προφορικά και με αναγραφή της λέξης στον πίνακα.
Οι διαγωνιζόμενοι αξιολογούνται από επιτροπή φιλολόγων και η απόφαση δεν επιδέχεται ένσταση.
Στο πρώτο μέρος του διαγωνισμού επιλέγονται οι 30 με την υψηλότερη βαθμολογία, οι οποίοι προκρίνονται στο δεύτερο κύκλο εξέτασης. Τελικά επιλέγονται 10 διαγωνιζόμενοι από τους οποίους οι τρείς πρώτοι θα λάβουν οικονομικά έπαθλα με την εξής σειρά:
1ο βραβείο: 500 ευρώ
2ο βραβείο: 300 ευρώ
3ο βραβείο: 200 ευρώ,
οι δε υπόλοιποι επτά θα λάβουν τιμητική διάκριση και ένα ακόμη βιβλίο
Υπενθυμίζουμε ότι οι συμμετέχοντες και φέτος θα λάβουν Βεβαίωση Συμμετοχής και από ένα αντίτυπο του βιβλίου « Αλέξανδρος ο Μέγας. Η εκστρατεία στην Ασία 334-323 π.Χ.».
Οι διαγωνιζόμενοι πρέπει να βρίσκονται στην αίθουσα του διαγωνισμού στις 10:00 π.μ. το αργότερο και να δηλώσουν εγκαίρως την παρουσία τους στα μέλη της επιτροπής αποδεικνύοντας την ταυτότητά τους με το πάσο ή βεβαίωση του σχολείου τους.

Share and Enjoy !