Διευκρινίσεις για την επιλογή του σχολικού εγχειριδίου Αγγλικών Για τα τμμήματα Α΄ και Β΄ τάξεων Γυμνασίου που δεν θα χωριστούν σε επίπεδα

Έγγραφο 173166/Δ2/18-10-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής σας αποστέλλουμε τις παρακάτω διευκρινίσεις που αφορούν στην επιλογή του σχολικού εγχειριδίου Αγγλικών των τμημάτων Α΄ και Β΄ τάξεων Γυμνασίου που δεν θα χωριστούν σε επίπεδα:

Α. Όσον αφορά την επιλογή σχολικού εγχειριδίου για τα τμήματα της Α΄ και Β΄ Γυμνασίου που δε θα χωριστούν σε επίπεδα, θα διδαχθεί το διδακτικό πακέτο «Think Teen», 1st Grade of Junior High School (προχωρημένων) (student’s book & workbook) και «Think Teen», 2nd Grade of Junior High School (προχωρημένων) (student’s book & workbook) αντίστοιχα.

Επισημαίνεται ότι το διδακτικό εγχειρίδιο αποτελεί ένα μόνο από τα εργαλεία της διδασκαλίας, η οποία βασίζεται πλέον στο νέο Ενιαίο Πρόγραμμα Σπουδών για τις Ξένες Γλώσσες και προσαρμόζεται στο επίπεδο γλωσσομάθειας των μαθητών της τάξης. Ο εκπαιδευτικός της ξένης γλώσσας μπορεί και είναι επιθυμητό να αξιοποιήσει το υλικό του Ψηφιακού Σχολείου (τα διαδραστικά βιβλία) και άλλους ψηφιακούς πόρους με καθοδήγηση από την ιστοσελίδα ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ στον ιστότοπο του Ι.Ε.Π. (www.iep.edu.gr), στο πεδίο «Εκπαιδευτικό υλικό».

Share and Enjoy !