Διδακτικές προσεγγίσεις στο Νέο Πρόγραμμα Σπουδών Μαθηματικών του Γυμνασίου Διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση της ΠΔΕ Αττικής την Τρίτη 15-2-2022

άκουσε το άρθρο

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής, διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση, με θέμα: «ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ» η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 15 Φεβρουαρίου 2022 και ώρες 17:30-20:30.

Απευθύνεται σε στελέχη εκπαίδευσης, μόνιμους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ03.

Η επιμορφωτική εκδήλωση θα αναδείξει τις βασικές αρχές του νέου Προγράμματος Σπουδών των Μαθηματικών στο Γυμνάσιο και τις αλλαγές που εισάγει στη διδασκαλία και τη μάθηση των Μαθηματικών. Αποσκοπεί να δώσει τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ03 να μοιραστούν τους προβληματισμούς και την εμπειρία τους και ταυτόχρονα να αποτελέσει αφορμή αναστοχασμού της εκπαιδευτικής πράξης. Η τηλεσυνάντησή φιλοδοξεί να δώσει προτάσεις, οι οποίες θα συμβάλουν στην ανανέωση του μαθητικού ενδιαφέροντος για τα Μαθηματικά και ταυτόχρονα στην ανάπτυξη μαθηματικών πρακτικών και ικανοτήτων, ώστε οι μαθητές και οι μαθήτριες να λειτουργούν συνεκτικά και κριτικά σε μια συνεχώς μεταβαλλόμενη κοινωνία.

Υπό αυτό το πρίσμα, έχει δημιουργηθεί ηλεκτρονική φόρμα εγγραφής και υποβολής ερωτημάτων, στην οποία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους και να υποβάλουν σχετικά ερωτήματα προς τους εισηγητές μέχρι την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 22:00 επιλέγοντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/BAZfztLWe7okv4iU9

Τα ερωτήματα θα απαντηθούν από τους προσκεκλημένους ομιλητές.

Οι εγγεγραμμένοι εκπαιδευτικοί και τα στελέχη εκπαίδευσης που επιθυμούν βεβαίωση παρακολούθησης θα πρέπει να επιβεβαιώσουν την παρουσία τους κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης στη φόρμα επιβεβαίωσης παρακολούθησης:

[…]

Share and Enjoy !