UPD -Διαγωνισμός «Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση» για μαθητές της Δυτικής Μακεδονίας Μέχρι 15 Απριλίου 2022 η εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στον διαγωνισμό

Έγγραφο 1466/10-03-2022 της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και η Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος Δυτικής Μακεδονίας του ΕΣΠΑ 2014-2020, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής/Γενική Διεύθυνση Περιφερειακής και Αστικής Πολιτικής (DG-REGIO), διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό με θέμα «Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση».

Ο διαγωνισμός υλοποιείται σε όλες τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Δυτικής Μακεδονίας, με σκοπό να ανοίξουν οι πόρτες της Ψηφιακής Εποχής για τα παιδιά και τους νέους της Δυτικής Μακεδονίας.

Για τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό οι μαθητές όλων των τύπων σχολικών μονάδων της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας καλούνται προαιρετικά να προγραμματίσουν σε ηλεκτρονική εφαρμογή τις ιδέες τους σχετικά με τις εφαρμογές και την αξιοποίηση της Τεχνητής Νοημοσύνης στην Εκπαίδευση μέσω και της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής.

Συγκεκριμένα, ενθαρρύνεται να δημιουργηθούν έργα-παραδοτέα με ελεύθερο θέμα, χωρίς περιορισμούς στην πρωτοβουλία και επινοητικότητα (ενδεικτικές θεματικές: προστασία του περιβάλλοντος, οικονομία, αθλητισμός, υγεία, πολιτισμός, τουρισμός, εκπαίδευση, τεχνητή νοημοσύνη, έξυπνες καλλιέργειες, έξυπνη πόλη, πράσινη πόλη, καθαρή ενέργεια κλπ) αξιοποιώντας τον εξοπλισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής και physical computing που διαθέτουν οι σχολικές μονάδες: beebot, lego wedo, lego ev3, raspberry, arduino κλπ

Η προκήρυξη του Διαγωνισμού, οι φόρμες εκδήλωση ενδιαφέροντος και συμμετοχής και άλλο σχετικό υλικό βρίσκονται στην ειδική σελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, στη διεύθυνση: https://dmaked.pde.sch.gr/index.php/draseis/eu-in-mv-region-2022

Καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος νια συμμετοχή στον διαγωνισμό, με τη συμπλήρωση φόρμας ορίζεται η 31-03-2022 ενώ καταληκτική ημερομηνία παράδοσης των έργων ορίζεται η 15-04-2022.

Η ηλεκτρονική διεύθυνση της φόρμας συμμετοχής (την οποία μπορείτε να βρείτε και στην ειδική σελίδα της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας), είναι η: https://forms.gle/iu7pWMKoM3jGXa5f9

[…]

Ενημέρωση 28-03-2022

Σύμφωνα με το 1837/28-03-2022 έγγραφο της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας :

• Ως νέα καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στον διαγωνισμό ορίζεται η 11η Απριλίου 2022.
  • Ως νέα καταληκτική ημερομηνία παράδοσης των έργων ορίζεται η 30η Απριλίου 2022.
Ενημέρωση 10-04-2022

Σύμφωνα με το 2156/08-04-2022 έγγραφο της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας τροποποιήθηκαν οι όροι και οι ημερομηνίες του διαγωνισμού

Η τροποποίηση αφορά στην απάλειψη του όρου περί μη συμμετοχής σε άλλον διαγωνισμό των έργων που θα υποβληθούν στον διαγωνισμό “Τεχνητή Νοημοσύνη στην Εκπαίδευση”.

• Ως νέα καταληκτική ημερομηνία εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στον διαγωνισμό ορίζεται η 15η Απριλίου 2022.
  • Ως νέα καταληκτική ημερομηνία παράδοσης των έργων ορίζεται η 6η Μαΐου 2022.
Share and Enjoy !