Διαγωνισμός Μετάφρασης Juvenes Translatores 2021-2022 Δηλώσεις συμμετοχής σχολείων έως τις 20 Οκτωβρίου 2021

Έγγραφο Φ15/123589/Δ2/01-10-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Η Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής διοργανώνει τον διαγωνισμό μετάφρασης Juvenes Translatores 2021-2022, ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που γεννήθηκαν το 2004.

Στόχος του ανωτέρω διαγωνισμού είναι η προώθηση της εκμάθησης γλωσσών στα σχολεία και η ενθάρρυνση των νέων γλωσσομαθών. Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό πρέπει να εγγραφούν διαδικτυακά https://jt.ec.europa.eu/el από τις 2 Σεπτεμβρίου έως τις 20 Οκτωβρίου 2021 στις 12:00 (ώρα κεντρικής Ευρώπης).

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί ηλεκτρονικά την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου 2021 ταυτόχρονα σε όλα τα συμμετέχοντα σχολεία. Φέτος, το θέμα των κειμένων που θα κληθούν να μεταφράσουν οι μαθητές είναι «Εμπρός στον δρόμο για ένα πράσινο μέλλον!». Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να μεταφράσουν ανάμεσα σε δύο από τις 24 επίσημες γλώσσες της ΕΕ.

Οι νικητές και οι νικήτριες (ένας από κάθε χώρα της Ε.Ε.) θα ανακοινωθούν στις αρχές Φεβρουαρίου 2022 και θα προσκληθούν στις Βρυξέλλες την επόμενη άνοιξη για την τελετή απονομής των βραβείων στην έδρα της Επιτροπής, εφόσον οι συνθήκες το επιτρέψουν.

Ο ιστότοπος του διαγωνισμού

Share and Enjoy !