Διαγωνισμός Comic του Συμβουλίου της Ευρώπης με τίτλο “Δημοκρατία και Ανθρώπινα Δικαιώματα στο σχολείο”

άκουσε το άρθρο

Έγγραφο 143/178900/I/22-11-2013 της Διεύθυνσης Διεθνών Εκπαιδευτικών σχέσεων του ΥΠΑΙΘ

Το πιλοτικό πρόγραμμα «Ανθρώπινα Δικαιώματα και Δημοκρατία σε Δράση», το οποίο υποστηρίζεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και το Συμβούλιο της Ευρώπης έχει ανακοινώσει έναν διαγωνισμό κόμικ σχετικά με τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα στο σχολείο , ανοικτό για τους μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.
Ο διαγωνισμός δίνει στους μαθητές την ευκαιρία να εκφράσουν τις απόψεις τους σχετικά με τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα, όπως τα βιώνουν στην καθημερινή τους ζωή στο σχολείο. Η επιλογή θα γίνει μέσω ηλεκτρονικής διαβούλευσης . Οι νικήτριες συμμετοχές στη συνέχεια θα ενταχθούν σε μία ή πολλές μικρές ταινίες κινουμένων σχεδίων πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο

Share and Enjoy !