Από τη Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2018 οι κατ’ εξαίρεση εγγραφές για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ

Ανακοίνωση (30-8-2018) του Υπουργείου Παιδείας

Από την Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 12:00 έως την Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 24:00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών και τους ίδιους τους μαθητές, εάν είναι ενήλικοι. Οι παραπάνω ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης υποβάλλονται για λειτουργούντα τμήματα.

Από τη Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου 2018 ώρα 12:00 και έως την Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018 και ώρα 24:00 η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης για ΓΕΛ και ΕΠΑΛ από τους γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών και τους ίδιους τους μαθητές, εάν είναι ενήλικοι. Οι παραπάνω ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – δηλώσεις προτίμησης υποβάλλονται για λειτουργούντα τμήματα.

Η έγκριση των εκπρόθεσμων εγγραφών πραγματοποιείται από τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ως εκ τούτου, οι ενδιαφερόμενοι εκτυπώνουν την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής – δήλωση προτίμησης και την καταθέτουν μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως την 21η Σεπτεμβρίου στον Διευθυντή του σχολείου προκειμένου ο τελευταίος να τα αποστείλει στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.