Απαλείφθηκαν από την προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές τα αρχικά αναφερόμενα περί βεβαίωσης για την διαγωγή των υποψηφίων Ανακοινοποιήθηκε το αρχικό έγγραφο

άκουσε το άρθρο

Προκήρυξη – εγκύκλιος Φ.337/101/302444/Σ.2391/13/23-04-2018 (ΑΔΑ:ΩΥ1Ω6-ΧΚ4) του ΓΕΕΘΑ

Με την ένδειξη «ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 11» επανεκδόθηκε η προκήρυξη με την οποία καλούνται οι υποψήφιοι που επιθυμούν τη συμμετοχή τους στις Προκαταρκτικές Εξετάσεις για μια ή περισσότερες στρατιωτικές σχολές, αφενός να δηλώσουν αυτές στο Μηχανογραφικό Δελτίο του ΥΠΠΕΘ, αφετέρου να υποβάλλουν μέχρι 10 Μαΐου 2018 μια σειρά δικαιολογητικών.

Η αρχική προκήρυξη στη σελ. 39 προέβλεπε τα εξής:
«Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, (πρέπει να καταθέσουν) βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου και ότι η διαγωγή τους μέχρι την ημερομηνία εκδόσεως της είναι τουλάχιστον «ΚΟΣΜΙΑ». (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.»

Η επανεκδοθείσα αναφέρει τα εξής:
«Όσοι αποφοιτούν την παρούσα εκπαιδευτική περίοδο, βεβαίωση του Λυκειάρχη ότι είναι μαθητές της Γ’ Λυκείου. (Υπόδειγμα «4»). Εφόσον ο Λυκειάρχης αρνηθεί την έκδοση αυτής της βεβαιώσεως, θα αναφέρεται αυτό σε ιδιαίτερη υπεύθυνη δήλωση που θα υπογράφεται από τον ενήλικο υποψήφιο ή για τον ανήλικο από τον ασκούντα ή τους ασκούντες τη γονική μέριμνα ή επιτροπεία θεωρούμενου του γνησίου της υπογραφής από ΚΕΠ.»

Έτσι αίρεται το ζήτημα που είχε προκύψει σχετικά με τη νομιμότητα έκδοσης βεβαιώσεων από τους διευθυντές των Λυκείων.

Διαβάστε την ανακοινοποιημένη προκήρυξη

Διαβάστε σχετικά

Το Φ.251/69959/Α5/3-5-2018 (ΑΔΑ:Ω9ΞΨ4653ΠΣ-5ΩΑ) ενημερωτικό έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας

Share and Enjoy !