Αναπλήρωση Υποδιευθυντών σχολικών μονάδων Σε περίπτωση δεν υπάρχουν ή απουσιάζουν

άκουσε το άρθρο

Έγγραφο Φ.361.22/38/113439/Ε3/14-09-2021 (ΑΔΑ: Ψ25Γ46ΜΤΛΗ-6ΙΖ) του Υπουργείου Παιδείας

Α. Αναπλήρωση Υποδιευθυντών

Για την αναπλήρωση υποδιευθυντών ισχύει η παρ. 2 της περ. Ε΄ του άρθρου 11 του Ν. 1566/1985 (Α΄167) όπου ορίζεται ότι αν δεν υπάρχει υποδιευθυντής σχολικής μονάδας ή απουσιάζει, τα καθήκοντα αυτά ασκεί ο ανώτερος σε βαθμό από τους εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στην ίδια σχολική μονάδα.

Αν υπάρχουν ομοιόβαθμοι εκπαιδευτικοί, καθήκοντα υποδιευθυντή ασκεί ο εκπαιδευτικός που ορίζεται με απόφαση του Διευθυντή Εκπαίδευσης, ύστερα από γνώμη του οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου.

Για το χρονικό διάστημα που ασκεί τα καθήκοντά του ο αναπληρωτής υποδιευθυντής παίρνει το επίδομα που προβλέπεται για την αντίστοιχη θέση.

Επισημαίνουμε ότι ο υποδιευθυντής αναπληρώνεται στα καθήκοντά του και στην περίπτωση που ασκεί καθήκοντα αναπληρωτή διευθυντή.

Β. Αναπλήρωση Προϊσταμένων 2/θ ή 3/θ Δημοτικών Σχολείων ή Νηπιαγωγείων

Διαβάστε ολόκληρο το έγγραφο