Αναπλήρωση Διευθυντών Σχολικών Μονάδων που αποσπώνται στην ΚΥ του ΥΠΑΙΘ

Έγγραφο 103545/Δ2/3-7-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 147/1976 (Φ.Ε.Κ.56 τ. Α’/15-3-1976) περί Οργανισμού της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι Διευθυντές Σχολικών Μονάδων που αποσπώνται στην Κεντρική Υπηρεσία και υπηρετούν σε θέση Προϊσταμένου Διεύθυνσης, Προϊσταμένου Τμήματος ή Προϊσταμένων ανεξάρτητων Τμημάτων και Γραφείων καθώς και οι μετακλητοί που υπηρετούν στην Κεντρική Υπηρεσία, σε φορείς αρμοδιότητας του Υ.ΠΑΙ.Θ., σε θέση του Διευθυντή Πολιτικού Γραφείου, αναπληρώνονται στα διευθυντικά τους καθήκοντα, μέχρι την επάνοδο τους στη σχολική μονάδα στην οποία έχουν τοποθετηθεί. Όσο χρόνο διαρκεί η θητεία τους στις θέσεις αυτές, τοποθετούνται αναπληρωτές Διευθυντές, σύμφωνα με τις διατάξεις της περ.Δ’ και Ε’ του άρθρου 11 του Ν.1566/1985.

Share and Enjoy !