44ος Διεθνής Διαγωνισμός Αλληλογραφίας Νέων 2015

Έγγραφο 14312/Δ2/27-1-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Η Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση (Universal Post Union – Π.Τ.Ε.), ιδρυτικό μέλος της οποίας είναι η χώρα μας, είναι ένας διεθνής οργανισμός που συγκαταλέγεται στους εξειδικευμένους διακυβερνητικούς οργανισμούς του Ο.Η.Ε. και έχει καθιερώσει με το Συνέδριο του Τόκιο το 1969 Διεθνή Διαγωνισμό επιστολικών εκθέσεων για νέους και νέες έως 15 ετών.

Ο διαγωνισμός αυτός έχει σκοπό να κεντρίσει το ενδιαφέρον των νέων για το συγκεκριμένο τρόπο επικοινωνίας, να αναπτύξει την ικανότητά τους να συντάσσουν επιστολικές εκθέσεις, να καλλιεργήσει την οξύνοιά τους και να συμβάλει στη σύσφιξη των διεθνών σχέσεων φιλίας, που αποτελεί μία από τις βασικές αποστολές της Π.Τ.Ε.

Το θέμα του διαγωνισμού που επιλέχθηκε για το έτος 2015 είναι:

«Γράψτε μία επιστολή περιγράφοντάς μας τον κόσμο στον οποίο θα θέλατε να μεγαλώσετε»

Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γυμνασίων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης όλης της χώρας ηλικίας έως 15 ετών.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές και μαθήτριες πρέπει να καταθέσουν τις εκθέσεις τους έως την Τετάρτη, 18 Φεβρουαρίου 2015 στο σχολείο τους.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 24-3-2015

Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού (έγγραφο 49062/Δ2/24-3-2015 του Υπουργείου Παιδείας)