Εξέταση μαθητών του IBDP με θέματα από την Τράπεζα Θεμάτων

Έγγραφο 182638/Δ2/12-11-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Οι μαθητές που φοιτούν σε Τμήματα Διεθνούς Απολυτηρίου, με μέριμνα των Εκπαιδευτηρίων στα οποία φοιτούν, θα εξεταστούν κατά τις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις στα μαθήματα Νεοελληνική Γλώσσα, Νεοελληνική Λογοτεχνία και Ιστορία σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης των αντίστοιχων Λυκείων.

(Το International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP) είναι ένα διετές πρόγραμμα που αντιστοιχεί στη Β’ και Γ’ Λυκείου και προετοιμάζει τους μαθητές για την είσοδό τους στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου. Οι μαθητές εγγράφονται στο πρόγραμμα ΙΒ μετά την ολοκλήρωση της Α’ Λυκείου. Το Δίπλωμα του ΙΒ είναι επίσης ισότιμο του ελληνικού Απολυτηρίου [Νόμος 2327, 1995]. Το πρόγραμμα διδάσκεται στα Αγγλικά, τα Γαλλικά και τα Ισπανικά)