Τηλεδιασκέψεις της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε σχολεία για την Ασφαλή Πλοήγηση στο Διαδίκτυο

Εγκύκλιος 154819/Γ1/29-9-2014 (ΑΔΑ:ΩΙΕΩ9-ΦΟΡ ) του Υπουργείου Παιδείας

Κατόπιν συνεργασίας των κ.κ. Υπουργών Παιδείας και Προστασίας του Πολίτη και Δημόσιας Τάξης, θα πραγματοποιηθούν ημερίδες μέσω τηλεδιασκέψεων της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Οι ημερίδες θα ξεκινήσουν το Σεπτέμβριο, θα συνεχιστούν καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους και θα πραγματοποιούνται κάθε Τρίτη και Πέμπτη, εκτός των αργιών.

Για το σκοπό αυτό το Υ.ΠΑΙ.Θ., έχοντας υπόψη τον αριθμό των ενεργών σχολικών μονάδων της χώρας, ανά βαθμίδα και ανά Περιφέρεια, με την παρούσα εγκύκλιο παρέχει τις αναγκαίες οδηγίες & κατευθύνσεις προς τους Περιφερειακούς Δ/ντές Εκπαίδευσης για το σχεδιασμό και την επιτυχή υλοποίηση των εν λόγω ημερίδων.

Διαβάστε την εγκύκλιο