4ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος – Αρχαία Μεσσήνη 2015

Έγγραφο 130339/Γ7/13-8-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Δήμος Μεσσήνης διοργανώνει από 22 έως 29 Απριλίου 2015 το 4ο Διεθνές  Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος στο Εκκλησιαστήριο της Αρχαίας Μεσσήνης.

Το Φεστιβάλ επικεντρώνεται στην παρουσίαση έργων αρχαίου ελληνικού ή λατινικού δράματος (τραγωδίας ή κωμωδίας), δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα και σκοπός του είναι η ουσιαστική – βιωματική επαφή των νέων με το αρχαίο δράμα και με την πολιτιστική κληρονομιά.

Δικαίωμα συμμετοχής στο Φεστιβάλ έχουν αποκλειστικά οι θεατρικές ομάδες των σχολείων Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας καθώς και οι νεανικές ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κολλεγίων και πανεπιστημίων άλλων κρατών. Τα μέλη των θεατρικών ομάδων από την Ελλάδα και τα άλλα κράτη πρέπει να είναι αποκλειστικά μαθητές ή νεαροί σπουδαστές.