Ενημέρωση Γυμνασίων όλης της χώρας για την εφαρμογή προγράμματος ECOMOBILITY – Οικολογική Μετακίνηση

Έγγραφο 76151/Γ7/15-5-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Την επόμενη σχολική χρονιά 2014-2015 θα πραγματοποιηθεί το πρόγραμμα «ECOMOBILITY – Οικολογική Μετακίνηση 2014-2015», το οποίο διοργανώνεται από την αστική εταιρία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ECOCITY.
Το ανωτέρω πρόγραμμα, που τέθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, απευθύνεται σε μαθητές της Γ’ τάξης Γυμνασίων όλης της χώρας και αφορά στην περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των μαθητών, μέσω προετοιμασίας εργασιών και κατάθεσης προτάσεων σε ειδικές εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται με τη συνεργασία και εμπλοκή Τοπικών Αρχών, φορέων, επιστημόνων, Μέσων Ενημέρωσης και πολιτών. Σκοπός του προγράμματος είναι η ανατροπή της αλόγιστης χρήσης αυτοκινήτων και ο προσανατολισμός στις Πράσινες Μεταφορές στις πόλεις.