Έγγραφο 143199/Θ2/20-10-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Η Γενική Γραμματεία Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Ειδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, διοργανώνουν για 3η συνεχή χρονιά κατά το σχολικό έτος 2020-2021 πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους (βίντεο) με θέμα: «Διακόσια Χρόνια από το 1821».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων Γυμνασίου όλης της Ελλάδας.

Κατά το τρέχον σχολικό έτος κεντρικό θεματικό πεδίο του διαγωνισμού αποτελεί η Επανάσταση του 1821. Ειδικότερα, οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια ταινία μικρού μήκους (βίντεο), εμπνευσμένοι από μία από τις παρακάτω προσωπικότητες της περιόδου της Ελληνικής Επανάστασης:
α. Κωνσταντίνος Κανάρης
β. Ιωάννης Καποδίστριας
γ. Ευανθία Καΐρη
δ. π. Κωνσταντίνος Οικονόμος ο εξ Οικονόμων

Οι μαθητές μέσα από τις δημιουργίες τους καλούνται να εκφράσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους για το θέμα, καθώς και να προβληματιστούν σχετικά με τη σημασία και την επικαιρότητά του στη σύγχρονη ζωή, αντλώντας έμπνευση ιδίως από τη ζωή και το έργο των προσωπικοτήτων στις οποίες εστιάζει ο διαγωνισμός για το έτος 2020-2021.

Καταληκτική προθεσμία υποβολής της αίτησης συμμετοχής και του έργου ορίζεται η Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2021 και ώρα 23:59 μμ.

Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες στο έγγραφο

Η αφίσα του διαγωνισμού