Απόφαση 109499/Δ3/29-6-2017 (ΦΕΚ 2313/Β/7-7-2017) του Υπουργείου Παιδείας

Α. Καθορίζουμε τον τύπο και περιεχόμενο των αποδεικτικών και των πιστοποιητικών σπουδών των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2016-2017, σύμφωνα με τα συνημμένα υποδείγματα που αποτελούν αναπόσπαστο τμήμα της απόφασης αυτής.

1. Αποδεικτικό Απόλυσης Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.).
  2. Αποδεικτικό Σπουδών Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.).
  3. Αποδεικτικό Πτυχίου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.).
  4. Αποδεικτικό Πτυχίου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  5. Αποδεικτικό Σπουδών Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  6. Πιστοποιητικό Σπουδών με βαθμούς Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.).
  7. Πιστοποιητικό Σπουδών με βαθμούς Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  8. Απολυτήριο Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.).
  9. Πτυχίο Α΄ κύκλου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  10. Αποδεικτικό Πτυχίου Α΄ κύκλου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  11. Αποδεικτικό Σπουδών Α΄ κύκλου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  12. Πιστοποιητικό Σπουδών με βαθμούς Α΄ κύκλου Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου (Ε.Ε.Λ.) (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Β΄ Βαθμίδας).
  13. Αποδεικτικό Απόλυσης Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (Ε.Ε.Γ.).
  14. Αποδεικτικό Πτυχίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (Ε.Ε.Γ.).
  15. Αποδεικτικό Σπουδών Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (Ε.Ε.Γ.).
  16. Πιστοποιητικό Σπουδών με βαθμούς Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (Ε.Ε.Γ.).
  17. Αποδεικτικό Πτυχίου Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας).
  18. Αποδεικτικό Σπουδών Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας).
  19. Πιστοποιητικό Σπουδών με βαθμούς Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου (πρ. Τ.Ε.Ε Ειδικής Αγωγής Α΄ Βαθμίδας).

Β. Με τη δημοσίευση της παρούσας υπουργικής απόφασης ισχύει και η 91427/Δ3/31-05-2017 (ΦΕΚ 1973/Β/7-6-2017), «Τύπος και περιεχόμενο των απολυτηρίων και των πτυχίων σπουδών των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής της Δευτεροβάθμιας Επαγγελματικής Εκπαίδευσης».

Η συγκεκριμένη υπουργική απόφαση είναι μεταβατική και θα ισχύσει για το σχολικό έτος 2016-2017.

Διαβάστε την ΥΑ σε ΦΕΚ