Συστάσεις του Υπουργείου Παιδείας για τις εκδρομές των σχολικών μονάδων ΔΕ

Έγγραφο 37368/Δ2/3-3-3016 του Υπουργείου Παιδείας

Κατόπιν ερωτημάτων που τέθηκαν στην Υπηρεσία μας, αναφορικά με την πραγματοποίηση των σχολικών εκδρομών των μαθητών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σας υπενθυμίζουμε ότι ισχύει η με αρ. πρ. 129287/Γ2/10-11-2011 Υ.Α. (Β΄ 2769).

Ειδικότερα, επισημαίνουμε ότι κατά τον προγραμματισμό των περιπάτων, των εκπαιδευτικών εκδρομών, καθώς και των εκπαιδευτικών και διδακτικών επισκέψεων των σχολικών μονάδων Δ.Ε. και δεδομένου ότι, όπως ορίζει και το αρ. 2 της ανωτέρω Υ.Α., «Οι εκπαιδευτικές εκδρομές αποτελούν αναγκαίο συμπλήρωμα της αγωγής των μαθητών(..)» συνιστάται η αποφυγή χώρων στους οποίους βρίσκονται ζώα σε αιχμαλωσία, με σκοπό την εμπορική τους εκμετάλλευση, καθώς αυτό δεν συνάδει με τις γενικές αρχές της εκπαίδευσης, στις οποίες μεταξύ άλλων, πολύ σημαντική θέση επέχει η ευαισθητοποίηση για την αναγκαιότητα της προστασίας και του σεβασμού του φυσικού περιβάλλοντος, η υιοθέτηση ανάλογων προτύπων συμπεριφοράς, καθώς και η δημιουργία υπεύθυνων προσωπικοτήτων με κοινωνικές και ανθρωπιστικές αξίες.