Μετεγγραφές μαθητών από και προς ελληνικά σχολεία του εξωτερικού Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθείται

Εγκύκλιος Φ.814.13/174236/Η2/2-11-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Σχετικά με το ζήτημα της μετεγγραφής μαθητών από τα σχολεία της ημεδαπής προς τα ελληνικά σχολεία του εξωτερικού και αντίστροφα σας υπενθυμίζουμε τα εξής:

Η αποστολή του ατομικού δελτίου του μαθητή/τριας θα πρέπει να συνοδεύεται από τα σχετικά υπηρεσιακά σημειώματα που έχουν ανταλλάξει οι Διευθυντές των σχολείων και την αίτηση μετεγγραφής του γονέα. Επίσης, θα πρέπει να είναι συμπληρωμένο το πεδίο με τα στοιχεία του κηδεμόνα στο ατομικό δελτίο, ενώ το ατομικό δελτίο θα πρέπει να είναι θεωρημένο (σφραγισμένο) και να φέρει την υπογραφή του Διευθυντή του σχολείου και του Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Διαβάστε την εγκύκλιο