Σέβομαι τη Διαφορετικότητα – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ένα πρόγραμμα κατά της ενδοσχολικής βίας 2015-2016

Έγγραφο Φ16/143683/Δ2/15-9-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το εν λόγω πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές της Ε και ΣΤ τάξης των Δημοτικών Σχολείων και όλων των τάξεων των Γυμνασίων (ηλικίας 10-15 ετών) της χώρας και έχει ως στόχο του να αναδείξει τα ιδανικά που πρεσβεύει η Ολυμπιακή Ιδέα όπως η ισότητα, η αποδοχή του διαφορετικού, ο σεβασμός και η καλύτερη κατανόηση μεταξύ των μονάδων και των κοινωνιών. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί από Σεπτέμβριο 2015 έως Ιούνιο 2016.